İsviçre vizeleri açıldı mı? Pandemide vize önlemleri!

01 Temmuz 2021, Perşembe

İsviçre Vize Veriyor Mu? İsviçre vizeleri açıldı mı? Pandemide İsviçre vize önlemleri!

İşte vize başvurusu için son durum;

Pandemi dönemi süresince vize işlemleri durdurulmuştu. Uzun süreli oturum vize başvuruları yapılabiliyordu. Tır şoförü vizesi ve Partner ziyareti vizesi dışında sadece acil durumlar için vize veriliyordu. 01 Temmuz 2021 itibari ile ticari, turistik, aile ziyareti başvuruları kabul edilmeye başladı. Fakat başvuru sistemlerinde değişiklik yaptılar. Daha önce randevu almak için İsviçre Vize Başvuru Merkezi'nin sitesine girip başvuru formunu doldurduktan sonra randevu ekranı açılıyordu ve açık olan randevu tarihini seçerek işlemimizi sonlandırabiliyorduk. Şimdi ise İsviçre vizesi başvuru formunu doldurduktan sonra randevu sayfası açılmıyor. Formu doldurduktan sonra size verilen başvuru numarası ile İsviçre vize başvuru merkezinin çağrı merkezini arayarak randevunuzu alabiliyorsunuz.

İsviçre vizesi başvurularında Pandemi dönemi öncesi çalışma statünüze uygun olan evrakları hazırlayıp, randevu günü sunmanız yeterliydi. Şimdi ise ülkeye giriş yapabilmeniz Covid aşınızın ikisini de olmuş olmanız ve son doz aşınızdan 14 gün süre üzerinden geçmesi gerekiyor.

Ayrıca vizeyi aldıktan sonra ülkeye giriş yapabilmek için Federal Office of Public Health FOPH tarafından hazırlanmış giriş formunu (Entry Form) doldurmanız gerekiyor. Form tamamen İngilizce olduğu için formu doldururken yanınızda İngilizce bilen birisinden yardım almanız gerekecektir. Formda ülkeye nasıl gideceğiniz (Uçakla mı? , trenle mi? Araba mı?) , gittiğinizde nerede kalacağınız hakkında bilgileri doldurmanız gerekir.

Peki, İsviçre hangi aşıları kabul ediyor?

Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, Janssen / Johnson Johnson, Sinopharm / BIBP, Sinovac. Aşınızı olduktan sonra aşı kartınız 12 ay boyunca geçerli olacaktır.

İsviçre'ye girmeden önce 10 gün içinde Covid 19 salgını oranı yüksek olan bir ülkede bulunmuş olmanız ülkeye giriş yaptığınızda negatif test sonucu göstermeniz ya da Karantina altında bulunmanıza neden olabilir. Ülkeye girdikten sonra iki gün içinde sorumlu kanton yetkilisine bildirin.

İsviçre vize veriyor mu? İsviçre vizeleri açıldı mı? Pandemide İsviçre vize önlemleri konusunda bilgi almak istiyorsanız İsviçre vizesi uzmanlarına ulaşabilirsiniz.

İyi günler.