Mobil Versiyonuna Geç

İsviçre Konsolosluğu & İsviçre Vizesi

Yeşil Pasaport, Gri Pasaport ve Siyah Pasaport hamillerinin İsviçre vize başvuruları hakkında

İsviçre seyahatinde bulunacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları (T.C. Yeşil Pasaport, Gri Pasaport, Siyah Pasaport sahibi değil ise) ve Türkiye Cumhuriyeti geçici ikamet izni sahibi yabancı uyruklu kimseler (ait oldukları ülke ile İsviçre devleti arasında vize muafiyeti anlaşması yok ise) İsviçre devletinde maksimum 90 gün ikamet edecek olması halinde söz konusu kişilerin bu ülkeye olan seyahatleri öncesi İsviçre vizesi edinerek seyahat etmeleri gerekmektedir.

T.C. Yeşil Pasaport (hususi), Gri Pasaport (hizmet) ve Siyah Pasaport (diplomatik) sahibi kimseler 180 gün içinde 90 gün ikamet etme koşulu ile İsviçre vize işlemlerinden muaf tutulmaktadır. Konaklama süresi 90 günden fazla olacak kimseler ise İsviçre Ulusal vizesi için müracaat gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

 

İsviçre Konsolosluklarına vize müracaatı hakkında 

Türkiye Cumhuriyeti devleti sınırları içerisinde İsviçre vizesi için başvuruda bulunacak kişiler İsviçre vizesi başvurularını direk olarak İsviçre Türkiye dış temsilcilikleri olan; İsviçre Büyükelçiliği Ankara, İsviçre Başkonsolosluğu İstanbul ve İsviçre konsolosluklarına gerçekleştiremezler. İsviçre Konsolosluğu, gerek duyması halinde vize başvuru sahibini istinai olarak şahsen görüşmeye davet edebilirken İsviçre Schengen vize başvuruları; İsviçre konsoloslukları tarafından yetkilendirilmiş İsviçre vize başvuru merkezlerine yapılması koşuluyla kabul edilecektir.

İsviçre Schengen vizesi için başvurular, İsviçre Konsoloslukları tarafından yetkili kılınmış başvuru merkezleri aracılığı ile kabul edilmektedir. Vize başvuru sahipleri; İsviçre vizesi müracaatları için TLS Contact ve başvuru merkezi tarafından akredite edilmiş turizm ve seyahat acentelerine vize başvurularını gerçekleştirebilirler.

 

İsivçre vize başvuruları sırasında biometrik bilgi beyanı

25.09.2014 tarihinden itibaren İsviçre vizesi için başvuruda bulunacak kişilerin biometrik bilgilerini ibraz etmeleri zorunlu hale getirilmiştir.

Bu sebeple, İsviçre vizesi için başvuru gerçekleştirecek kişiler; 25. 09. 2014 tarihinden itibaren İsviçre vize başvuruları sırasında İsviçre vize başvuru merkezinde hazır bulunmaları gerekecektir. İsviçre vize başvuruları için ibraz edilecek biometrik bilgiler: fotoğraf çekimi, parmak izi ve elektronik imza beyanı gibi vize prosedürlerini kapsayacaktır.

İsviçre vize işlemleri için beyan edilen parmak izi, fotoğraf çekimi ve elektronik imza bilgilerinin ardından başvuru sahibinin İsviçre vizesine ‘’VIS’’ notu düşecektir. Alınmış olan İsviçre vizesinde (diğer Schengen vizeleri için de söz konusudur) ‘’VİS’’ ibaresi bulunan kişiler İsviçre Konsolosluğu ve İsviçre vize başvuru merkezi gerek duymaması halinde 5 yıl geçerli olmak kaydıyla her yeni İsviçre vizesi başvuruları için biometrik bilgi ibrazından muaf tutulacaktır.

İsviçre Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: eda.admin.ch