Ankara İsviçre Büyükelçiliği

Ankara İsviçre Büyükelçiliği

Ankara İsviçre Büyükelçiliği, İsviçre’nin Türkiye üzerinde bulunan resmi temsilciliklerinden biridir. İsviçre Hükumetini Türkiye’de temsil etme görevini üstlenen İsviçre Ankara Büyükelçiliği, iki ülke arasında gelişen politik, siyasal, ekonomik ve kültürel ilişkilerin gelişmesi üzerine diplomatik konular üzerine çalışmaktadır. Vatandaşlarının Türkiye’de bulunurken geçireceği süredeki menfaatlerini korumak ve geliştirmek amacıyla bulunan kurum, vatandaşlarına konsolosluk hizmetleri sunmamaktadır Aynı zamanda Türk vatandaşları için vize işlemlerinde başvuru servisi de vermeyen Ankara Büyükelçiliği, bu görevlerin İstanbul Başkonsolosluğu’nda yürütülmesini uygun bulmuştur. İsviçre vizesi ile ilgili bilgilerin devamı için tıklayınız.

İsviçre vizesi dilekçe ve formları için tıklayınız. 

İsviçre Konsoloslukları, şahsen hazırlanan başvuruların direkt olarak konsolosluğa yapılmasını uygun görmez. Bu sebeple, Türkiye üzerindeki bazı vize danışmanlık merkezlerini vize başvuruları için yetkili kılmıştır. İsviçre Konsolosluğu randevu diğer işlemleri bu merkezler vasıtasıyla yapmaktadır. Ayrıca Ankara Büyükelçiliği, tüm işlemleri görev bölgesi dahilindeki şehirler için yürütür.

Ankara İsviçre Büyükelçiliği, isviçre vize işlemleri

Ankara Büyükelçiliği Yetki Bölgesi

İsviçre Konsoloslukları, İsviçre Konsolosluğu randevu işlemleri gibi diğer tüm işlemleri daha kolay yürütebilmek adına yalnızca görev bölgeleri dahilindeki illere hizmet sunmaktadır. Ankara Büyükelçiliği’nin yetki bölgesi, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, Aksaray, Amasya, Ağrı, Antalya, Denizli, Bayburt, Burdur, Çankırı, Çorum, Afyon, Ankara, Erzincan, Erzurum, Ardahan, Bartın, Eskişehir, Giresun, İzmir, Karabük şehirlerinden oluşmaktadır.

İsviçre Konsolosluğu Ankara Resmi Tatil Günleri 2021

01 Ocak

Yılbaşı Tatili

02 Ocak

Yeni Yıl

10 Nisan

Paskalya

13 Nisan

Paskalya

23 Nisan

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

1 Mayıs

İşçi Bayramı

19 Mayıs

Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

21 Mayıs

Göğe Yükseliş Günü

25-26 Mayıs

Ramazan Bayramı

1 Haziran

Panktot Yortusu

15 Temmuz

Demokrasi Günü

30 Temmuz

Kurban Bayramı Arifesi

31 Temmuz’dan 3 Ağustos’a

Kurban Bayramı

30 Ağustos

Zafer Bayramı

28 Ekim

Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim

Cumhuriyet Bayramı

24 Aralık

Noel Arifesi

25 Aralık

Noel

31 Aralık

Yılbaşı Arifesi

Ankara Büyükelçiliği İletişim

  • İsviçre Ankara Büyükelçisi: Dominique PARAVİCİNİ
  • Adres: Atatürk Bulvarı, No: 247, PK 25, 06692 Kavaklıdere/ANKARA
  • Telefon Numarası: 0(312) 457 3100
  • Faks: 0(312) 467 1199
  • Ankara İsviçre Büyükelçiliği E-posta: ankara@eda.admin.ch

Ankara İsviçre Büyükelçiliği Çalışma Saatleri

İsviçre Ankara Büyükelçiliği, hafta içi açık olup, cumartesi ve Pazar hizmet vermemektedir. Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri saat 07.45’ten 17.30’a kadar açık olan büyükelçilik, Cuma günleri saat 08.00’dan öğle 13.00 saatlerine kadar hizmet vermektedir. İsviçre Konsolosluğu Ankara, hafta sonu günlerinde hizmet vermediği gibi, Ankara İsviçre Büyükelçiliği resmi tatil günlerinde de kapalı olacaktır.