Ankara İsviçre Büyükelçiliği

Ankara İsviçre Büyükelçiliği

Ankara İsviçre Büyükelçiliği, İsviçre'nin Türkiye üzerinde bulunan resmi temsilciliklerinden biridir. İsviçre Hükumetini Türkiye'de temsil etme görevini üstlenen İsviçre Ankara Büyükelçiliği, iki ülke arasında gelişen politik, siyasal, ekonomik ve kültürel ilişkilerin gelişmesi üzerine diplomatik konular üzerine çalışmaktadır. Vatandaşlarının Türkiye'de bulunurken geçireceği süredeki menfaatlerini korumak ve geliştirmek amacıyla bulunan kurum, vatandaşlarına konsolosluk hizmetleri sunmamaktadır Aynı zamanda Türk vatandaşları için vize işlemlerinde başvuru servisi de vermeyen Ankara Büyükelçiliği, bu görevlerin İstanbul Başkonsolosluğu'nda yürütülmesini uygun bulmuştur.

İsviçre vizesi dilekçe ve formları için tıklayınız.

İsviçre Konsoloslukları, şahsen hazırlanan başvuruların direkt olarak konsolosluğa yapılmasını uygun görmez. Bu sebeple, Türkiye üzerindeki bazı vize danışmanlık merkezlerini vize başvuruları için yetkili kılmıştır. İsviçre Konsolosluğu randevu diğer işlemleri bu merkezler vasıtasıyla yapmaktadır. Ayrıca Ankara Büyükelçiliği, tüm işlemleri görev bölgesi dahilindeki şehirler için yürütür.

İsviçre Ankara Büyükelçisi

Dominique Paravicini

Ankara Büyükelçiliği Yetki Bölgesi

İsviçre Konsoloslukları, İsviçre Konsolosluğu randevu işlemleri gibi diğer tüm işlemleri daha kolay yürütebilmek adına yalnızca görev bölgeleri dahilindeki illere hizmet sunmaktadır. Ankara Büyükelçiliği'nin yetki bölgesi, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, Aksaray, Amasya, Ağrı, Antalya, Denizli, Bayburt, Burdur, Çankırı, Çorum, Afyon, Ankara, Erzincan, Erzurum, Ardahan, Bartın, Eskişehir, Giresun, İzmir, Karabük şehirlerinden oluşmaktadır.

İsviçre Konsolosluğu Ankara Resmi Tatil Günleri 2023

01 OcakYılbaşı Tatili
02 OcakBerchtold
19 Mart Aziz Joseph Günü
6 Nisan Näfelser Yolculuğu
10 NisanPaskalya
21- 23 NisanRamazan Bayramı- Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı
1 Mayısİşçi Bayramı
19 MayısAtatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı
21 MayısGöğe Yükseliş Günü
29 MayısDini Bayram (Pentecote)
28 Haziran 1 TemmuzKurban Bayramı
15 TemmuzDemokrasi Günü
30 AğustosZafer Bayramı
15 AğustosDini Bayram (Jeûne Genevois)
29 EkimCumhuriyet Bayramı
24 Aralık (yarım gün)Noel Arefesi
25 AralıkNoel
31 Aralık (yarm gün)Yılbaşı

Ankara Büyükelçiliği İletişim

  • İsviçre Ankara Büyükelçisi: Dominique PARAVİCİNİ
  • Adres: Atatürk Bulvarı, No: 247, PK 25, 06692 Kavaklıdere/ANKARA
  • Telefon Numarası: 0(312) 457 3100
  • Faks: 0(312) 467 1199
  • Ankara İsviçre Büyükelçiliği E-posta: ankara@eda.admin.ch

Ankara İsviçre Büyükelçiliği Çalışma Saatleri

İsviçre Ankara Büyükelçiliği, hafta içi açık olup, cumartesi ve Pazar hizmet vermemektedir. Pazartesi, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri saat 07.45'ten 17.30'a kadar açık olan büyükelçilik, Cuma günleri saat 08.00'dan öğle 13.00 saatlerine kadar hizmet vermektedir. İsviçre Konsolosluğu Ankara, hafta sonu günlerinde hizmet vermediği gibi, Ankara İsviçre Büyükelçiliği resmi tatil günlerinde de kapalı olacaktır.