İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu

İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu

İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye’de yaşam sürdüren İsviçre vatandaşlarının, doğum, evlilik, ölüm, askerlik gibi işlemlerini yürütebilmesi ve ülkesinin vatandaşlarının menfaatlerini koruması amacıyla Türkiye’de bulunan bir İsviçre temsilciliğidir. İsviçre Konsolosluğu İstanbul, aynı zamanda Türk vatandaşlarının İsviçre seyahatlerinde kullanacağı vize başvuruları için işlemleri yürütmektedir. Kısa süreli İsviçre vizeleri, aile ziyaret, turistik, ticari, transit gibi kategoriler için vize danışmanlık ofislerini yetkilendirmiş ve başvuruları bu kurumlar aracılığıyla kabul eden İstanbul İsviçre Başkonsolosluğu, şahsi yapılan vize başvurularını kabul etmemektedir.

İsviçre Konsoloslukları, bölgelere göre ayrılmıştır. Bu sebeple, kişi Türkiye’de hangi şehirde ikamet ediyorsa, ilin bağlı bulunduğu konsolosluğa giderek, işlemlerini o konsoloslukta tamamlamalıdır. Bu durum yalnızca Türk vatandaşları için değil, Türkiye’de ikamet eden İsviçre vatandaşları için de aynıdır.

İsviçre Başkonsolosluğu İstanbul Görev Alanı

Çanakkale, Edirne, İstanbul, Aydın, Balıkesir, Bursa, Kırklareli, Kocaeli, Manisa, Muğla, Tekirdağ ve Yalova şehirlerinde ikamet eden İsviçre vatandaşları, konsolosluk hizmetleri için İstanbul Başkonsolosluğu yoluyla müracaat etmelidir. Türk vatandaşlarının vize işlemleri de bu konsoloslukta yürütülmektedir. İsviçre vize başvuru formu için tıklayınız.

İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu, İsviçre vize işlemleri

İsviçre Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri

İstanbul Başkonsolosluğu, hafta sonu günlerinde ve resmi tatillerde kapalıdır. Hafta içi 5 günse saat sabah 08.30’dan 11.00’e kadar açık olup, vatandaşlara hizmet sağlamaktadır. Telefonla iletişim için hafta içi 15.00-16.00 saatleri arası aramaları kabul eder. Konsolosluğun vize bölümü, Pazartesi ve Perşembe günleri 15.00-16.30 hizmet vermektedir.

İsviçre Başkonsolosluğu Kapalı Olacağı Günler 2021

İsviçre Konsoloslukları, aşağıda belirtilen tarihlerde konsolosluk hizmeti ya da vize hizmeti sunmayacak, kapalı olacaktır.

01 Ocak

Yılbaşı Tatili

02 Ocak

Yeni Yıl

10 Nisan

Paskalya

13 Nisan

Paskalya

23 Nisan

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

1 Mayıs

İşçi Bayramı

19 Mayıs

Atatürk'ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı

21 Mayıs

Göğe Yükseliş Günü

25-26 Mayıs

Ramazan Bayramı

1 Haziran

Panktot Yortusu

15 Temmuz

Demokrasi Günü

30 Temmuz

Kurban Bayramı Arifesi

31 Temmuz’dan 3 Ağustos’a

Kurban Bayramı

30 Ağustos

Zafer Bayramı

28 Ekim

Cumhuriyet Bayramı

29 Ekim

Cumhuriyet Bayramı

24 Aralık

Noel Arifesi

25 Aralık

Noel

31 Aralık

Yılbaşı Arifesi

İletişim

İsviçre Konsolosluğu İstanbul Adres: Büyükdere Caddesi Plaza A Blok, No: 173, Kat 3, Levent/İstanbul

Telefon: 0(212) 283 12 93

Faks: 0(212) 283 1298

E-posta adresi: ist.visa@eda.admin.ch

İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu Konsolosluk Hizmetleri

Türkiye’de geçici olarak bulunan ya da uzun süreli ikamet eden İsviçre vatandaşları, İstanbul Başkonsolosluğu içerisinde evrak tasdik işlemleri, pasaport işlemleri, evlilik işlemleri, doğum belgesi temini, kimlik düzenleme işlemleri, vatandaşlık belgesi temini, boşanma işlemleri, ölüm belgesi temini gibi konsolosluk işlemlerini orada tamamlayabilirler. İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu vize işlemleri hakkında detaylı bilginin devamı için...