İsviçre 'fırsat kapısı' açıldı

10 Eylül 2017, Pazar

İsviçrefırsat kapısı açıldı


Türkiye ve İsviçre arasındaki ilişkiler açısından yeni bir dönem başladı.Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması ile iki ülkede de iş yapan bir şirket sadece bir ülkede vergi ödemekle yükümlü olacak. İsviçrede bazı kantonlarda 0 vergi olduğu düşünüldüğünde, bu anlaşmanın önemli işbirliklerininönünü açacağı belirtiliyor. Anlaşmanın global açılım peşindeki Türk şirketleri için önemli avantaj getireceğini belirten uzmanlar bu avantajlarıvergi veİsviçre merkezli Türk şirketi olmak olarak sıraladılar.

Ayrıca anlaşmayla Türkiye, vatandaşlarının İsviçrede bulunduğu iddia edilen 60 milyar dolarına dair bilgileri isteyebilecek. İsviçre Türkiye ile ticari ilişkilerini geliştirmek adına 2013e hızlı bir giriş yaptı. Toplam ticaret hacmi 3 milyar frangı henüz geçen iki ülke, ilk adımı 12 Ocakta yürürlüğe giren Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması ile atmıştı. İsviçre şimdi de yarın açılacak Swiss Hub a odaklandı. İsviçre, ticari işbirliklerini geliştirmek adına şimdiye kadar 19 ülkedeSwiss Hub açtı. Listeye 20nci sıradan dahil olacak Türkiye için bu gelişmenin oldukça heyecan verici olacağını belirten Türkiyede İsviçre Ticaret Odası Derneği Başkanı Doğan Taşkent, iki ülke arasındaki ilişkiyi Amerika ve Japonya ile örneklendiriyor: Japonlar da zamanında Amerikalı şirketlerle ortak oldu. Şirketlerin içine girdiler. Know-howı öğrendiler, sonra ülkelerinde kendileri yaptılar. Japon modeli uygulayıp, ortaklık yapalım; onlar parayı versinler, biz öğrenelim, sonra biz üretelim anlayışında olmamız lazım. Çin gibi değil, Japon gibi. Bunu İsviçre ile yapabiliriz. Uzun dönemde bize çok yarar sağlayabilir.

İsviçreli KOBİ Türkiyeye gelecek

Taşkent, yenu düzenlemeden en çok KOBİlerin yararlanacağını belirtti. Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması ile birlikte açılacak Swiss Hubın Türk ve İsviçreli KOBİyi buluşturacak bir köprü görevi üstleneceğini ifade eden Taşkent, Oradaki KOBİler şu ana kadar dışarı çıkmadı. Hem vergilerden dolayıhem de belirsiz bir ortamda risk almak istemedikleri için. Artık KOBİler İsviçreden buraya gelecek. İleri teknoloji üreten İsviçre KOBİleriyle Türk KOBİleri birlikte çalışmaya başlayabilirler dedi. İsviçreyi asıl ayakta tutanların KOBİler olduğunu söyleyen Taşkent, İsviçrede ileri teknoloji üretenler KOBİler. İsviçreyi asıl ayakta tutan şirketler KOBİlerdir. Türkiyede de şirketlerin yüzde 90ından fazlası KOBİ. İsviçrede petrol, maden yok ama ciddi anlamda teknolojik ürünler geliştiriliyor. Dünyanın en zengin ve en inovatif ülkelerinden biri. İsviçrede ciddi bir know-how var ve ileri teknoloji endüstrisivar. Bunu da yurtdışına satıyor. Yüksek kalibrasyon gerektiren, küçük parça bütün ürünleri

tüm dünya İsviçreden alıyor. Bizim de çikolata ve saatin yanında küçük makine parçaları, ölçüm aletleri, ileri teknoloji aletleri ithalatımız var. Hükümetin 2023 planı, Türkiyenin önde gelen ileri teknoloji ihracatçılarından biri olması yönünde. İsviçre bu anlamda bizim için çok kritik olmaya başladı değerlendirmesini yaptı.

İsviçre Ankara Büyükelçiliği Ekonomi Bölümünden yapılan açıklamada da Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmasının yeni bir sayfa açacağı belirtilerek şu açıklama yapıldı: Vergilendirme yüzünden tereddütleri olan Isviçreli ve Türk firma ve yatırımcıların iş ve yatırım planlarını bu çerçevede yeniden gözden geçirmelerini bekliyoruz. Bu durum, Isvicrenin resmi ve özel sektör cevrelerinde yükseldigi gözlenen Türkiyeye olan ilgisini pekiştirecekir.

Vergi kaçıranlar sorulacak

Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşmaları kapsamında ülkeler arasında bilgi değişimi de yapılıyor. Yani Maliye Bakanlığı İsviçre hükümetinden İsviçre bankalarında bir Türk vatandaşın hesabıyla ilgili bilgi isteyebilecek. Taşkent, böylece bilgi istemenin yasal zeminin oluştuğunu ancak hayata geçirilip geçirilmeyeceğinin önümüzdeki süreçte ortaya çıkacağını belirterek, Eğer vergi kaçırma varsa bu artık soruşturulabilir dedi.

Yeni durum iki ülke arasında yatırımların artacağının habercisi

SadeceSwiss Hub değil, Çifte Vergilendirmeyi Önleme Anlaşması da iki ülke arasında yatırımların artacağının habercisi. Çünkü Türkiyede temettülerde stopaj yüzde 15 iken yüzde 5e düşecek. İsviçreli yatırımcı da kendi ülkesinde ya hiç ödemeyecek ya da orada ödeyeceği vergiden düşecek. İsviçrede enflasyonun yüzde 1lerde seyrettiği düşünüldüğünde yüzde 5-10 daha az vergi ödenecek olması azımsanacak bir oran değil. Ayrıca ülkede bazı kantonlarda vergi oranı yüzde0 olarak dikkat çekiyor. Doğan Taşkent, Bu vergi avantajları insanların ilgisini çeken bir durum.

İsviçreliler şimdiTürkiyeye gidip, daha çok kazanıp daha az vergi ödeyeceğiz diye düşünüyorlar sözleriyle açıklıyor.

İsviçreli şirketler araştırmaya başladı

Sander Group: Türkiyede daha çok yeniyiz. Bir iki kez ithalat yaptık. Çifte vergilendirmenin faydalarını zamanla göreceğiz.

Sika: Stopaj anlamında belirli ürünlerde yüzde 15ten yüzde 5e düşüş var. Bunun gibi avantajların neler olduğunu henüz bilmiyoruz, araştırıyoruz.

Mövenpick: Bize bir faydası olmasa da müşterilerimize bir avantaj sağlayacaktır. Hangi konuda faydalı olacağı konusunda çalışmalarımız sürüyor.

Kaynak : Dünya