İsviçre Hakkında

İsviçre Hakkında

İsviçre hakkında bilgiler vermek gerekirse, Avrupa kıtasında bulunan dağlık ülkelerden biridir. Bu dağların büyük bir kısmını Alpler kaplar. İsviçre, kantonlardan oluşan bir ülkedir ve 26 kantondan oluşmaktadır. Kuzeyde Almanya, güneyde İtalya, batıda Fransa ve doğusunda da Avusturya ve Lihtenştayn olmak üzere 5 ülke, İsviçre komşu ülkeleri arasındadır. İsviçre'nin denize kıyısı bulunmamaktadır fakat ülke sınırlarında 1500 göl vardır. Bu rakamla Avrupa'da en çok gölün bulunduğu, dolayısıyla yoğun turist çeken bir ülkedir. Kontanz, Cenevre, Neuchatel ve Zürih, İsviçre'nin en büyük gölleri olarak bilinir. Avrupa'nın en büyük iki akarsuyu olan Ren ve Rhone, ülke sınırları içerisinden doğmaktadır.

İsviçre iklimi hakkında bilgi vermek gerekirse, bölgelere göre farklı iklim yaşanan bir ülkedir. Genel olarak ılıman hava hakimdir. Yazlar sıklıkla yağmurlu geçer. En yoğun yağışın görüldüğü kanto is Alp zirvelerinde bulunan Ticino'dur.

İsviçre'de sınırlı sayıda tuz ve kömür bulunur ve ülkenin en önemli geçim kaynakları tarım ve hayvancılık alanlarıdır. Avrupa piyasasının büyük bir bölümünü kapsayan peynircilik, süt ürünleri ve çikolata alanları İsviçre ekonomisinde önemli bir etkiye sahiptir. Bu sebeplerin tümünden kaynaklı olarak İsviçre turistik vize başvurusu en yoğun yapılan vize başvuruları arasındadır.

İsviçre Şehirleri

İsviçre hakkında daha detaylı bilgi verebilmek için İsviçre şehirlerinden bahsedilebilir. Küresel olarak ekonomik, ticari, turistik ve bilimsel faaliyetlerde önemli derecede gelişmiş sayılan İsviçre şehirlerinde yaşam kalitesi de son derece ön plandadır

Cenevre

Cenevre gölü kıyısında bulunan bu şehir, İsviçre'nin en büyük 2. şehridir. Küresel şehir olarak adlandırılan Cenevre, Dünya Sağlık Merkezi'ne ev sahipliği yapmaktadır. Cenevre nüfusunun %44'ünü yabancı uyruklu vatandaşlar oluşturmaktadır. Bu şehir, dünyaca bilinen İsviçre saatlerinin üretim merkezi sayılabilir.

Zürih

İsviçre'nin en büyük şehri olan Zürih, İsviçre ekonomisi üzerinde en önemli etkiye sahip olan şehirdir. Sigortacılık, çikolata sektörü, bankacılık ve saatçilik sektöründe en tanınan markalar, İsviçre'nin Zürih şehrinde görülebilir.

Lozan

Cenevre gölünün bir diğer kıyısına kurulmuş Lozan şehri, önemli bir turizm merkezidir. Şehrin her yerine hakim olan manzarası ve alışveriş için önemli markalara ev sahipliği yapmasıyla Lozan, turistlerin uğrak yeri sayılabilmektedir.

İsviçre Hakkında, İsviçre vize işlemleri

İsviçre Vizesi Hakkında

İsviçre vizesi, ülkeyi ziyaret etmek isteyen yabancı bireylerin sınırdan giriş ve çıkış yaparken kullanması gereken resmi bir evraktır. İsviçre vizesi almak, tüm yabancı ülke vatandaşları için zorunlu bir uygulamadır. Bazı ülkeler bu vize uygulamasından muaf tutulmaktadırlar. Türkiye için vize uygulamasını aktif tutan İsviçre, özel pasaport sahiplerinin kısa süreli İsviçre seyahatlerinde vize zorunluluğunu ortadan kaldırmıştır. Yeşil, gri ve siyah pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, 180 gün periyodu içerisinde 90 günü aşmadan kalacakları seyahatlerde vize almak zorunda olmamaktadır. İsviçre turistik vize, ticari vize, ziyaret vizesi kısa süreli vize kategorisinde yer alan vizelerdendir.

İsviçre Konsolosluğu

İsviçre Konfederasyonu'un Türkiye'de bulunan resmi temsilcilklerine İsviçre Konsolosluğu denmektedir. Türkiye'de yaşayan İsviçre vatandaşlarının menfaatlerini korumak ve gerektiği takdirde konsolosluk hizmeti sunmak, İsviçre Konsolosluğu'nun görevidir. İsviçre Ankara Büyükelçiliği ve İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu başta olmak üzere 6 konsolosluk bulunmakta ve bunların 4'ü İsviçre Fahri Konsolosluğu olarak bilinmektedir. İsviçre Konsolosluğu, İsviçre'ye seyahat etmek, oturum izni almak gibi işlemlerde Türk vatandaşlarına yardımcı olmakla görevlidir. İsviçre Konsoloslukları, kısa süreli vize başvurularını başvuru sahiplerinden şahsen almamakta, yardımcı aracı kuruluşlar vasıtasıyla kabul etmektedir.

İsviçre hakkında daha detaylı (vize başvurusu, oturum izni) bilgiler için sitenin geri kalanını inceleyebilirsiniz.