İsviçre Öğrenci Vizesi

İsviçre’deki bir eğitim kurumunda lisans, lisansüstü ya da doktora derecesinde bir eğitim almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencilerin, İsviçre Öğrenci Vizesi almaları gerekmektedir.

İsviçre Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

İsviçre öğrenci vizesine başvurmadan önce İsviçre’de bulunan bir dil okulu, kurs ya da üniversite gibi bir eğitim kurumuna kaydınızı yaptırmanız ve kabul edilmiş olmanız gerekmektedir. Kabul edildiğinize dair kayıt belgesiyle alçağınız onay sonrası İsviçre öğrenci vizesi için başvuru yapabilirsiniz.

İsviçre’deki süresi en fazla 3 ay olan kurslar ve dil okulu gibi programlar için kısa süreli İsviçre Schengen C vizesine başvurmanız gerekmektedir. İsviçre’de kayıt yaptırdığınız eğitim programı 3 aydan uzun sürecekse başvurmanız gereken vize türü ise uzun süreli İsviçre Schengen D Vizesidir.

3 aylık İsviçre turistik vizesi ile İsviçre’ye seyahat ederseniz, İsviçre sınırları içinden vizenizi öğrenci vizesi olarak değiştiremezsiniz. 90 günden daha uzun süre İsviçre’de kalmayı planlıyorsanız ise mutlaka oturum izni için başvuru yapmanız gerekmektedir.

İsviçre öğrenci vizesi için başvurunuzu kursunuzun başlangıç tarihinden en fazla 6 ay, en az 10 hafta önce gerçekleştirebilirsiniz. Vize başvurunuzun İsviçre Konsolosluğu tarafından sonuçlandırılması kısa süreli vizelerde 10 ile 15 gün arasında, uzun süreli vizelerde ise 8 – 10 hafta arasında değişebilmektedir.

İsviçre öğrenci vizesi başvurunuzu gerçekleştirebilmeniz için dil gereksinimleri ile ilgili belirli ve genel bir kural yoktur. İsviçre’de katılım göstereceğiniz kursta yer alan dersleri anlayabileceğinizden emin olmak için İngilizce yeterliliğinizi kanıtlamanız talep edilebilir. Böyle bir durumda İsviçre Konsolosluğu tarafından bir mülakata çağrılabilirsiniz. Konsolosluk bazen sözlü ve yazılı bir teste dayanarak dil bilginizi daha geniş kapsamda değerlendirmek isteyebilir. Dil gereksinimleri ile ilgili gerçekleştirmeniz gereken adımlar başvuracağınız kurs ve eğitim düzeyine göre farklılık gösterir.

Katılacağınız eğitim bir yüksek lisans ise başvurduğunuz kursa kabul edildiğinizi, uygun niteliklere ve maddi kaynaklara sahip olduğunuzu ayrıca İsviçre’de kalacağınız bir yerinizin bulunduğunu kanıtlamanız ve bunlara ilişkin belgeleri sunmanız istenebilir.

İsviçre’ye giriş yaptıktan sonra 14 gün içinde bir kanton göçmenlik ofisine kaydınızı yaptırmanız gerekmektedir. Ayrıca oturum izninizi de almanız gerekmektedir. B türü oturum izni belgenizin çıkması birkaç hafta sürebilir. Bu süre içinde İsviçre sınırlarını terk edemezsiniz. Biyometrik kart biçiminde verilen İsviçre B oturum izni 1 yıl için geçerlidir ve uzatılabilmektedir.

İsviçre öğrenci vizesi sahibi öğrenciler İsviçre’de bazı şartlar altında çalışabilirler. Öğrenciler İsviçre’de 6 ay bulunduktan sonra haftada toplam 15 saate kadar sadece yarı zamanlı, tatillerde ise tam zamanlı olarak çalışabilirler.

İsviçre’de lisans eğitiminizi tamamladıktan sonra yüksek lisans eğitiminizi de bir İsviçre üniversitesinde yapmak isterseniz oturum izni başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu şekilde İsviçre’de en fazla süre ile kalabileceğiniz süre 2 yıldır.

İsviçre öğrenci vizesi sahipleri, İsviçre’de eğitim gördükleri süre zarfında aile üyelerini İsviçre’ye götüremezler. İsviçre öğrenci vizesi sahipleri geçici bir oturum izni olan B oturum izni sahibi olduklarından aile üyelerinin İsviçre’de yaşamasına izin verilmemektedir. İstisnai olarak konfederasyon bursu sahipleri, doktora öğrencileri, ziyaretçi profesörler, doktorlar ve diğer akademisyenler C oturum izni aldıkları için İsviçre öğrenci vizesi ile ailelerini de İsviçre’ye götürebilirler.

 

Kısa süreli İsviçre öğrenci vizesi - Schengen C vizesi başvurusu için gerekli evraklar

 • Geçerli bir pasaport
 • İsviçre'deki eğitiminiz sırasında masraflarınızı karşılayabileceğiniz mali kaynaklara sahip olduğunuzun kanıtı
 • Kaza sigortasını da içeren sağlık sigortası belgesi
 • Kayıt yapılan derslerin onaylandığına ve ücretlerinin ödendiğine dair kanıtlar
 • 18 yaşından küçükseniz, doğum belgesi ve İsviçre'ye tek başınıza gelmeniz durumunda seyahat izni
 • Varsa gönderen kişinin kişisel bilgilerini içeren bir davetiye (İsviçre pasaportu ve kimlik kartı fotokopisi ile birlikte)
 • İngilizce Vize Talep Dilekçesi (Konsolosluğa hitaben, seyahat hakkında ayrıntılı tarih bilgileri veren, kaşe ve imzalı)
 • Kimlik Fotokopisi ve Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Aile ve Adres bilgilerini içeren)
 • Öğrenci Belgesi (Güncel, Orijinal)
 • 2 Adet Biyometrik Fotoğraf (35X45 ölçülerinde, güncel ve beyaz fon arkalı)

Uzun süreli İsviçre öğrenci vizesi - Schengen D vizesi başvurusu için gerekli evraklar

 • Geçerli bir pasaport
 • Sponsorunuz olsun ya da olmasın İsviçre'deki masraflarınızı karşılamak için yeterli maddi kaynaklara sahip olduğunuza dair kanıtlar. (Kendinizin ya da sponsorunuzun banka ekstreleri)
 • Kaza sigortasını da içeren sağlık sigortası belgesi
 • Neden eğitim için İsviçre'ye gitmek istediğinizi ve bunun kariyeriniz için nasıl faydalı olacağını özetleyen motivasyon mektubu
 • Tanınmış bir İsviçre eğitim kurumuna kayıt olduğunuza dair belgeler
 • Ders ücretlerinin ödendiğine dair belgeler
 • Özgeçmişiniz
 • Önceki eğitim belgelerinizin ve diplomalarınızın fotokopileri
 • Kursun sonunda İsviçre'yi terk edeceğinizi onaylayan imzalı bir mektup
 • 18 yaşından küçükseniz, doğum belgesi ve İsviçre'ye tek başınıza gelmeniz durumunda seyahat izni
 • Varsa gönderen kişinin kişisel bilgilerini içeren bir davetiye. (İsviçre pasaport ve kimlik kartı fotokopisi ile birlikte)
 • İngilizce Vize Talep Dilekçesi (Konsolosluğa hitaben, seyahat hakkında ayrıntılı tarih bilgileri veren, kaşe ve imzalı)
 • Kimlik Fotokopisi ve Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Aile ve Adres bilgilerini içeren)
 • Öğrenci Belgesi (Güncel, Orijinal)
 • 2 Adet Biometrik Fotoğraf (35X45 ölçülerinde, güncel ve beyaz fon arkalı)

Öğrenciler İçin Sponsor Olacak Kişilerin İbraz Etmesi Gereken Evraklar 

Masrafları karşılayan kişinin hazırlaması gereken maddi durum ve gelir evrakları;

 1. Banka Hesap Özeti (Son 3 aylık, İsviçre de kalınacak her gün için 100 İsviçre Frangı karşılığı bakiyesi olan, kaşe, imza ve banka imza sirküleri ile birlikte)
 2. Emekli ise; Emeklilik evrakları
 3. SSK lı Çalışan ise; Gelir belgeleri
 4. Şirket Sahibi ise; şirket evrakları
 5. Devlet Memuru ise; çalıştığı kurumdan gelir belgeleri
İsviçre Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: eda.admin.ch