İsviçre Seyahat Sağlık Sigortası

İsviçre Seyahat Sağlık Sigortası

İsviçre seyahat sağlık sigortası İsviçre'ye seyahat etmeyi planlayan Türkiye vatandaşları için vize başvurularında gereklilik arz etmektedir. Schengen'e üye ülkeler arasında yer alan İsviçre'ye seyahat edecek olan umuma mahsus pasaport sahiplerinin vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Alacakları vize ile yalnızca İsviçre'ye değil, Schengen'e üye tüm ülkelere belli koşullar dahilinde seyahat etmeleri mümkündür. Bu koşullardan biri de ilk giriş ülkesinin ya da uzun süre konaklanacak olan ülkenin İsviçre olmasıdır. Vize başvurularında ibraz edilmesi gereken evraklar arasında seyahat sağlık sigortası da bulunmaktadır.

Ortak vize sistemi olan Schengen ülkeleri için yapılan sigorta da diğer Schengen ülkelerinde geçerli olmaktadır. Yalnızca kişinin seyahat ederken geçerli poliçeyi yanında bulundurması gerekmektedir. Seyahat sağlık sigortası, kişinin seyahati boyunca karşılaşması muhtemel hastalık, yaralanma, kaza ya da vefat gibi durumlar için söz konusu teminatlar içermektedir. İsviçre vize başvurusunda başvuru evrakları ile birlikte geçerli seyahat sigortasını ibraz etmeyen kişilerin başvuruları geçersiz sayılmaktadır. Bundan dolayı vize başvurusundan önce düzenlenen poliçenin, konsolosluk tarafından belirlenen şartları taşıması son derece önemlidir. Başvuru anında herhangi bir aksaklık yaşanmaması adına kişinin sigortası düzenlenirken bu gibi gerekliliklere dikkat edilmesi gerekmektedir.

İsviçre Vatandaşlarına Seyahat Sağlık Sigortası

Türkiye vatandaşları için düzenlenen İsviçre seyahat sağlık sigortası olduğu gibi İsviçre vatandaşlarına seyahat sağlık sigortası da bulunmaktadır. Bu sigorta ile ülkemize gelen yabancıların sağlığı güvence altına alınmaktadır. Türkiye'nin turistik bir yer olması sebebiyle, gelen yabancıların sağlığının korunması, ülke turizmine katkı sağlanması, Türkiye'nin sağlık ve güvenliğinin sağlanması adına turist koruma ve destek sigortaları bulunmaktadır. Günümüzde koronavirüs salgını şartlarında seyahat etmek birçok kişi tarafından riskli bulunan bir durumdur. Fakat turist korumalı sigortalar, yabancının seyahat esnasında olası bir koronavirüs vakası ile karşı karşıya kalması gibi durumlarda gerekli test, muayene ve tedavi giderlerini karşılamaktadır.

İsviçre vatandaşlarının Türkiye'ye yapacakları turistik seyahatlerde 180 gün içerisinde 90 güne kadar vizesiz seyahat etme hakkı vardır. Yalnızca bu durumun turistik seyahatlerde söz konusu olduğunu belirtmek gerekmektedir. Özel amaçlı ile Türkiye'ye seyahat etmeyi planlayan İsviçre vatandaşlarının Türkiye Cumhuriyeti dış temsilciliklerine müracaat etmesi ve kalış amaçlarına uygun bir vize ile ülkeye giriş yapması gerekmektedir. İsviçre vatandaşlarına Türkiye vizesi sigortası seyahat süresine uygun olarak yapılmalıdır. Sigorta sürelerinin belirlenmesine ilişkin detaylı bilgi yazının devamında bulunan İsviçre Seyahat Sağlık Sigortası Süresi Nasıl Belirlenmelidir? başlıklı kısımda yer almaktadır.

Ülkeye vize ile ya da vize muafiyeti kapsamında giriş yapacak kişilerin, sigorta şartları bulunmasa dahi seyahat sigortası yaptırmalarında fayda bulunmaktadır. Seyahat sigortası yalnızca hastalık ya da kaza gibi durumları değil pasaport kaybolması, bagaj gecikmesi, bagaj kaybedilmesi ya da seyahatin iptal edilmesi gibi durumlarda oluşan kayıpları da karşılamaktadır.

İsviçre Seyahat Sigortası Nasıl Yapılır?

İsviçre seyahat sigortası yapılırken başvuru sahibinden bazı bilgi ve belgeler istenmektedir. Sigortanın düzenlenmesi adına kişiden istenecek bilgiler, pasaport ve kimlik bilgileri, adres ve telefon numarası şeklindedir. Bunun yanı sıra kişinin sigorta düzenleyen uzmana seyahat planını aktarması gerekmektedir. Sigorta, seyahat başlangıç tarihinden bir gün önce başlatılmalıdır. Bitiş tarihi ise dönüş tarihinden en az bir gün sonra olmalıdır.

Sigorta tarihlerinin konsolosluğa bildirilen seyahat tarihlerini kapsaması gerekmektedir. Vize başvuru evraklarının her birinin birbiri ile tutarlı olması son derece önemlidir. Buna göre, otel rezervasyonu, uçak rezervasyonu, başvuru formunda yer alan seyahat tarihleri, vize talep dilekçesinde beyan edilen seyahat tarihleri ve sigortanın düzenlendiği tarihlerin aynı olması gerekmektedir. Sigortanın yalnızca bu süre kadar düzenlenmesine gerek yoktur. Dileyen kişiler için bu tarihleri kapsaması şartı ile daha uzun süreler ile sigorta yapılabilir. Özellikle yakın zamanlı başka seyahatler düşünülüyorsa, uzun süreli bir sigorta ile tüm seyahat tarihlerinde geçerli olarak düzenlenebilir.

İsviçre seyahat sağlık sigortası 30.000 Euro teminatlı sigorta olarak bilinmektedir. Genellikle seyahat sağlık sigortası limitleri Avrupa ülkeleri için 30.000 Euro; Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada gibi ülkeler için de 50.000 USD'dir. İsviçre vize başvurularında zorunlu olan sigorta, diğer Schengen ülkelerinde de geçerlidir. Konsolosluk sigorta gereklilikleri zaman zaman güncellenmektedir. Poliçe düzenlenirken konsolosluğun güncel evrak listesinin gözden geçirilmesi gerekmektedir.

Poliçede prosedüre uygun olmayan herhangi bir durumun tespiti halinde başvuru geçersiz sayılmaktadır. Konsolosluk vize başvurularında elle hazırlanan poliçeleri kabul etmemektedir. İsviçre vize başvurusunda herhangi bir aksaklık yaşanmaması adına başvuru evraklarının istenen şekillerde güncel olarak hazırlanması son derece önemlidir. Bu sebeple özellikle vize evrakları hakkında bilgi sahibi olmayan kişilerin bir uzmandan yardım almaları gerekmektedir.

İsviçre Seyahat Sağlık Sigortası Süresi Nasıl Belirlenmelidir?

İsviçre seyahat sağlık sigortası süresi belirlenirken, kişinin planladığı seyahat süresine bağlı kalmak gerekmektedir. En az seyahat süresi kadar olması gereken sigorta, daha uzun süreli de düzenlenebilir. Burada unutulmaması gereken, sigorta tarihlerinin seyahat tarihini tamamen kapsaması gerektiğidir. Yalnızca bir kez seyahat edecek ve yakın zamanda başka seyahat planlamayan kişi için, seyahat başlangıç tarihinden bir gün önce başlayan ve seyahat dönüş tarihinden bir gün sonra biten sigorta yapılmaktadır. Bu noktada referans alınacak tarihlerin, konsolosluğa belirtilen seyahat tarih aralığı olmalıdır. Konsolosluk vize başvuru evraklarında, bilgi ve beyanlarında herhangi bir tutarsızlık görülmesi, başvurunun olumsuz değerlendirilmesine sebep olabilmektedir.

İsviçre vatandaşlarına seyahat sağlık sigortası düzenlenirken de yukarıda belirtildiği gibi seyahat edeceği ülkenin şartlarına uygun olacak ve seyahat tarihlerini kapsayacak şekilde yapılmalıdır. İsviçre vatandaşlarının Türkiye'ye ve diğer pek çok ülkeye vize muafiyeti vardır. Vizesiz seyahat hakkı olan İsviçre vatandaşlarının seyahat esnasında yaşanması olası bir sağlık problemine karşı kendilerini güvence altına almaları son derece önemlidir. Bunun için de seyahatten önce, seyahat sigortası yaptırmak gerekmektedir.

İsviçre Seyahat Sağlık Sigortası Nerede Yapılır?

İsviçre seyahat sağlık sigortası yapan bazı sigorta şirketleri vardır. Fakat kişinin sigorta şirketleri ile yapacağı birebir görüşmelerde sonucu düzenlenen poliçelerde bazı konsolosluk şartlarının gözden kaçması söz konusu olabilir. Genellikle sürenin belirlenmesinde yapılan hatalar sebebi ile vize başvuruları geçersiz sayılmaktadır. Bu gibi durumlar karşısında vize başvurusuna dair bilgi sahibi olmayan kişinin alacağı birtakım önlemler bulunmaktadır. Evrak takibi ve başvuruya ilişkin diğer tüm hususlar için bir uzmandan yardım alınmasında fayda bulunmaktadır. Konsolosluklar tarafından zaman zaman yapılan evrak listesi güncellemeleri vize uzmanları tarafından sürekli kontrol edilmektedir.

İsviçre vize başvurusunda Vize Merkezi aracılığıyla yapılan seyahat sağlık sigortası, konsolosluk şartlarına uygun olarak düzenlenmektedir. Böylelikle kişinin evrak takibi vize prosedürleri hakkında bilgi sahibi olan, deneyimli kişiler tarafından yapılmaktadır. Sigortanın yapılmasının ardından başvuru sahibinin adına düzenlenen poliçenin diğer başvuru evrakları ile hazır olarak bulunması gerekmektedir. Başvuruda evrakların güncel olarak hazırlanmış olması ve eksiksiz olarak ibraz edilmesi oldukça önemlidir. Vize başvuru şartlarını sağlamayan bir poliçe ile başvuru yapılması ve başvuruda hiç poliçe ibraz edilmemesi aynı durumdur.

İsviçre Seyahat Sigortası Ne İşe Yarar?

İsviçre seyahat sağlık sigortası ne işe yarar sorusunu yanıtlamadan önce, İsviçre'ye seyahat etmek için sigortanın zorunlu olduğunu belirtmek gerekmektedir. Vize başvuru evrakları arasında en önemli evraklardan biri sigorta evrakıdır. Bu sebeple hatasız düzenlenmesi gerekmektedir. Sigorta işlevleri ise içeriğinde yer alan teminat ile belirlenmiştir. Teminat; ana ve ek teminat olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Ana teminat, her seyahat sağlık sigortası içeriğinde bulunan genellikle seyahat anında yaşanan sağlık problemleri karşısında devreye giren teminattır. Ek teminat ise yalnızca kişi talebi ile poliçede düzenlenebilen ve seyahati güvence altına alan teminattır.

İsviçre Schengen'e üye ülkeler arasında yer aldığı için bu ülkeye yapılacak olan seyahatlerde alınan vize ve sigorta diğer Schengen ülkelerinde de geçerli olacaktır. Dolayısıyla Schengen vizesi seyahat sağlık sigortası olarak da adlandırılabilecek İsviçre seyahat sigortası, düzenlenen sigorta geçerlilik süresi boyunca; Yunanistan, Hollanda, İsveç, Portekiz, Macaristan, Slovakya, İsviçre, Malta, Norveç, Lüksemburg, Polonya, Litvanya, İzlanda, Almanya, Letonya, Finlandiya, Lihtenştayn, Slovenya, İtalya, İspanya, Estonya, Danimarka, İsviçre, Çek Cumhuriyeti ve Belçika ülkelerinde de geçerlidir.

Yukarıda bahsedilenlerin yanı sıra; seyahat esnasında kişinin sağlığını, bütçesini ve güvenliğini sağlaması için gereken giderleri karşılaması, seyahat sigortaların asıl işlevidir. Sigortaların ana teminatı genellikle sigortası olan kişinin seyahat esnasında hastalanması, sakatlanması, yaralanması ya da vefat etmesi durumunda devreye girmektedir. Bu durumlar düşünüldüğünde İsviçre seyahat sağlık sigortası ana teminatını aşağıdaki gibi listelemek mümkün olacaktır.

 • Seyahat sağlık sigortası bulunan kişinin, seyahat sırasında yaralanması ya da hastalanması sonucu sağlık merkezine nakli sağlanmaktadır. Bununla birlikte oluşan giderler karşılanmaktadır.
 • Adına sigorta düzenlenmiş olan kişinin seyahat anında yaralanması ya da hastalanması sebebiyle konaklamasının uzaması durumunda, konaklaması sağlanmakla birlikte gerekli masraflar karşılanmaktadır.
 • Seyahat sırasında yaşanan bir hastalık sebebi ile konaklama uzamış ise, kişinin bir yakınının kendi ülkesinden refakatçi olarak getirilmesi sağlanır. Buna bağlı masraflar ise sigorta kapsamında karşılanmaktadır.
 • Doktorun önerdiği ilaçlar ile acil ilaç ihtiyaçları karşılanmaktadır.
 • Seyahat esnasında, yakın aile üyelerinden birinin vefat etmesi durumunda kişinin ülkeye getirilmesi ve buna bağlı giderlerin karşılanması ana teminat içeriğinde yer almaktadır.
 • Sigortalı kişinin seyahat sırasında kendisinin vefat etmesi sonucu, cenazeye ilişkin masraflar karşılanmaktadır. Buna bağlı olarak defin ve nakil gibi işlemler ya da cenazeye eşlik eden kişinin giderleri sigorta kapsamında karşılanmaktadır.

İsviçre Seyahat Sigortası Ne Zaman Yapılır?

Sigortanın seyahat tarihinden önce yapılması gerekmektedir. Bu durum İsviçre vatandaşların Türkiye vizesi sigortası için de geçerlidir. Türkiye vatandaşlarının İsviçre'ye seyahat etmeden önce Schengen vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Umuma mahsus pasaport sahiplerinin yapacakları vize başvurularında, İsviçre seyahat sağlık sigortası gerekliliği bulunmaktadır. Bu sebeple vize başvurusu yapmadan önce diğer başvuru evrakları ve poliçenin hazır olarak bulunması gerekmektedir. 0 ile 75 yaş arası seyahat eden herkesin seyahat sağlık sigortası olmalıdır.

İsviçre seyahat sigortası en az bir gün ve en fazla 1 yıl süreler ile yapılabilir. Sigorta düzenlenirken seyahat tarihlerine uygun olması gerekmektedir. Seyahat tarihlerini kapsaması kaydıyla, 1 hafta, 1 ay, 3 ay gibi uzunluklarda da düzenlenebilir. Önemli olan husus, vize başvurusunda belirtilen seyahat tarihinden bir gün önce başlatılması ve dönüş tarihinden en az bir gün sonra da bitirilmesi gerektiğidir. Vize başvurularında evraklara ilişkin zaman zaman güncellemeler yapılmaktadır. Dolayısıyla poliçe için şartlar da güncellenebilir durumdadır. Poliçede konsolosluk tarafından belirtilen şartları sağlamayan bir durumun tespit edilmesi halinde başvuru geçersiz sayılmaktadır.

Kişinin başvurusunun aksamaması ve zaman kaybı yaşamaması adına vize başvurularından önce hazırlanmış olan başvuru evraklarını ve poliçeyi kontrol etmesi faydalı olacaktır. İsviçre Schengen vizesi seyahat sağlık sigortası 30.000 Euro teminatlı sigortadır. Teminat limiti Avrupa ülkeleri için de aynı miktardır. Bu sigorta, diğer Schengen ülkelerinde de geçerlidir. Fakat Amerika Birleşik Devletleri ya da Kanada gibi ülkeler için sigorta gerekliliği 50.000 USD'dir. Buralara yapılacak seyahatler için ayrı bir sigorta yaptırılması gerekmektedir.

İsviçre Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları Nasıl Belirlenir?

İsviçre'ye seyahat edecek olan Türkiye vatandaşları ve Türkiye'ye seyahat edecek olan İsviçre vatandaşlarına Türkiye vizesi sigortası ücretleri belirlenirken belirli etkenlere göre hesaplanmaktadır. Bunlardan biri, sigorta ücretlerinin seyahat süresinin uzunluğuna bağlı artış göstermesidir. Bir diğer etken ise gidilecek ülke ya da bölgedir. Seyahat planına dahil olan ülke ya da ülkelerin sigorta gereklilikleri değişiklik gösterebilir. Genellikle teminat limitlerinin farklı olduğu görülmektedir. Dolayısıyla gidilecek ülkelerin sigorta ücreti üzerinde bir etkisi bulunmaktadır.

Seyahat süresinin uzaması ile İsviçre seyahat sağlık sigortası fiyatları da buna bağlı artış gösterecektir. Bu durumda, sürekli seyahat eden kişilerin planlanan birden çok seyahati bulunuyorsa, her seyahatte ayrı sigorta düzenlenmesi yerine, uzun süreli ve tüm seyahat tarihlerini kapsayan bir sigorta düzenlenmesi hem fiyat açısından hem de zaman kaybı olmaması açısından daha avantajlı olacaktır. Bununla birlikte her seyahat için ya da her vize başvurusu için aynı işlemin tekrarlanması da önlenmiş olacaktır. Uzun süreli sigortalarda dahi, seyahat sağlık sigortası ücretleri cüzi miktarlar karşılığında düzenlenebilmektedir.

İsviçre seyahat sağlık sigortası kaza, yaralanma ya da hastalık gibi problemleri karşısında gereken giderlerin karşılanmasına yönelik teminat içerir. Bu sebeple sigortalı olarak seyahat edecek kişiye çok fazla getirisi bulunmaktadır. Sigortalı kişi, sağlık standartlarının yüksek olmadığı bir ülkeye seyahat halindeyse, olası bir sağlık probleminde muayene olması, ilaç alması ve hatta tedavi olması güçleşebilir. Bu durumda sigorta kapsamında kişinin en iyi tedaviyi alması sağlanmaktadır.

Bunun yanı sıra birçok ülkede yapılan sağlık harcamaları seyahat bütçesini sarsacak kadar maliyetlidir. Seyahat sağlık sigortası gerekli tüm acil ilaç giderleri, nakil işlemleri, muayene, ayakta ve hastanede yatarak tıbbi tedavi giderlerini karşılanmaktadır. Sigortanın sağlık problemleri karşısında devreye giren teminatı göz önünde bulundurulursa, vizesiz seyahat hakkı olan kişilerin de sigorta yaptırması son derece önemlidir. Zaman zaman çok basit bir ağrı bile kişiyi oldukça fazla etkilemektedir. Bu durumda sigorta kişinin maddi kayıp yaşamadan gerekli sağlık hizmetini almasını sağlar.

İsviçre Covid 19 Seyahat Sigortası

İsviçre Covid 19 seyahat sigortası yurtdışı seyahatinden önce yapılan seyahat sigorta türleri arasında yer almaktadır. Pandemi sürecinde önlem alınmadan seyahat edilmemesi son derece önemlidir. Bu süreçte alınabilecek en büyük önlemlerden biri ise koronavirüs teminatlı bir sigorta ile seyahat etmektir. Seyahat sigortası, sigortalı kişinin olası sağlık problemleri karşısında sağlığını güvence altına almaktadır. Sigortanın seyahat süresi boyunca geçerli olması açısından seyahatten önce yaptırılması gerekmektedir. Pandemi sürecinde hayatın her alanında dünya çapında düzenlemeler yapılmıştır. Kovid-19 teminatlı İsviçre yurt dışı seyahat sağlık sigortası da sigortacılık alanında yapılan düzenlemelerin bir ürünü olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu sigortada, olası COVID 19 riskleri karşısında kişinin belirli ihtiyaçları karşılanmaktadır. Bunlar, sigortalı kişinin en başta tıbbi destek alması ve olası bir karantina sürecinde diğer pek çok imkandan faydalanması yönündedir. İsviçre'de yapılan sağlık harcamaları yüksek maliyetli olabilmektedir. Hastalık riski taşıyan kişi, teşhis konması ve tedavi düzenlenmesi gibi gereklilikleri maddi kayıp yaşamadan sağlamak için Koronavirüse özel yurt dışı seyahat sigortası yaptırmalıdır.

İsviçre Covid 19 seyahat sigortası seyahat eden herkes adına yaptırılmalıdır. Buna göre, birlikte seyahat eden aile bireylerinin her biri adına düzenlenen bir poliçe olması gerekmektedir. Poliçede yer alan koronavirüs teminatında sigortalı kişinin hangi durumlarda sigortadan yararlanabileceği belirtilmiştir. Sigorta kişiye yalnızca sağlık hizmeti ihtiyacında değil, temel ihtiyaçları, konaklama ve nakil işlemlerinde de destek olmaktadır.

Sigortasız seyahat eden kişiler bu gibi olumsuzluklar karşısında ciddi maddi kayba uğramaktadır. Bulunduğu bölgede sağlık standardı yeterli olmayan kişiler ise yalnızca maddi kayıp değil sağlığına ilişkin de çeşitli problemler de yaşar. Koronavirüse özel İsviçre seyahat sigortası kişinin olası riskler karşısında en iyi sağlık hizmetlerinden faydalanmasını sağlamaktadır. Sigorta kapsamında karşılanan işlemler aşağıdaki gibidir.

 • Hastalık teşhisinin konması için yapılan işlemler, muayene ve testler,
 • Hastanede ya da yatarak tedavi masrafları,
 • Acil ilaç giderleri,
 • COVID-19 teşhisi konan ve karantinaya alınan kişinin konaklama masrafları,
 • Hayati risk taşıyan acil müdahale gerektiren durumlarda hastane nakli,
 • Tedavisi biten hastanın daimi ikametine nakli sigorta kapsamındadır.