İsviçre Vizesi

İsviçre Vizesi

İsviçre vizesi, İsviçre'ye seyahat etmeyi planlayan Türk vatandaşlarının sahip olması gereken bir tür ülkeye giriş iznidir. Başvurular, Türkiye'de bulunan İsviçre Konsoloslukları'na şahsen yapılamamakta olup, İsviçre konsolosluğu tarafından kararlaştırılmış ve seçilmiş merkezler aracılığıyla yapılır. Başvuruda bulunduktan sonra İsviçre Konsolosluğu'nun gerekli görmesi halinde başvuru yapan kişi şahsi mülakata çağrılabilir. Mülakat, nadir talep edilen bir durumdur. Vize uygulamalarında kısa süreli kategorilerde Schengen vize başvurusu yapılmaktadır. 90 gün süresini aşmayacak şekilde yapılacak İsviçre seyahati için vize başvurusu bu kategoriden yapılır. İsviçre Schengen vize uygulaması Aralık 2008'de yürürlüğe girmiştir. Bu uygulamayla ticari, turistik, aile ziyareti, kısa süreli öğrenci, transit vize kategorileri, kısa süreli vize sınıfına sokulmuş olup, bu kategorilerdeki vize başvuruları akredite kuruluşlar yoluyla gerçekleştirilmektedir.

İsviçre için kısa süreli vize başvurularında özel bir muafiyet durumu söz konusudur. Türkiye Cumhuriyeti yeşil (hususi), siyah (diplomatik) veya gri (hizmet) pasaportuna sahip tüm T.C. vatandaşları, kısa süreli (maksimum 90 gün konaklamalı) İsviçre yolculuklarında vize başvurusunda bulunma uygulamasına mecbur tutulmazlar.

İsviçre Vizesi Kategorileri

İsviçre vize başvuruları, kişinin seyahat amacını destekleyecek kategorilere yapılmalıdır. İsviçre vizesi, kısa ve uzun süreli olmak üzere iki ayrı kategoridedir.

Kısa Süreli İsviçre Vizeleri

  • İsviçre Turistik Vize
  • İsviçre Ticari Vize
  • İsviçre Aile Ziyareti Vize
  • İsviçre Schengen C Vize (öğrenci)
  • İsviçre Transit Vize

Uzun Süreli İsviçre Vizeleri

  • İsviçre Oturum İzni
  • İsviçre Aile Birleşimi Vize
  • İsviçre Öğrenci D vizesi

Her iki kategorideki tüm vizeler için İsviçre vizesi ücreti farklılıklar gösterir. Kişinin başvuru yapacağı kategoriyi doğru şekilde belirlemesi, vize başvurusunun onaylanması için pozitif bir sebeptir.

İsviçre Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Vize için istenen evraklar, başvuru yapılan kategoriye göre değişmektedir. Yine de, her vize kategorisi için talep edilen belli başlı belgeler bulunmaktadır. Hazırlanacak belgelerin doğru ve güncel bilgi içermesi, başvuru onay sürecini olumlu yönde etkileyecek bir etkendir.

Fotoğraf:

Son 3 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz ve biyometrik ölçülere uygun olmalı, aynı zamanda kişinin tüm yüz hatlarını açıkça yansıtmalıdır.

Pasaport:

Başvuru için kullanılacak pasaport, son 10 yıl içinde alınmış olmalı ve 2 boş vize sayfası içermelidir. Pasaportun seyahat bitim tarihi itibariyle en az 3 ay daha geçerliliğini koruyor olması gerekmektedir.

Banka Hesap Dökümü:

Hesap dökümü, son 3 aylık hareketleri göstermelidir. Hesapta bulunması gereken miktar, İsviçre'de kalınacak süre boyunca gün başına 100 İsviçre Frank'ı olmalıdır.

İsviçre Vizesi Başvuru Formu:

Başvuru formu, online olarak kişinin kendisi tarafından doldurulmalıdır.

Seyahat Sağlık Sigortası:

Başvuru sahibi, seyahat kalış tarihlerini kapsayan 30000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortasının aslını ve fotokopisini ibraz etmelidir.

Uçuş ve Konaklama Rezervasyonları:

Gidiş ve dönüş ulaşım rezervasyonu, gidilecek ülkede kalınacak yeri gösterecek nitelikte konaklama rezervasyonu, İsviçre Konsolosluğu'na sunulması gereken belgeler arasındadır.

İsviçre Vizesi Çıkış Süresi

İsviçre Konsolosluğu, yapılan vize başvurularını ortalama 5-15 iş günü içerisinde karara bağlamaktadır. Kısa süreli vizeler için bu süre 5-7 gün olabilmektedir. Vize çıkış süresi, verilen başvuru belgelerinde eksiklik olması, ek belge talep edilmesi (konsolosluk tarafından) ve başvuru sahibinin mülakata çağırılması sebebiyle uzayabileceği gibi, resmi tatil günlerine bağlı olarak da uzayabilmektedir. Mülakat, nadir görülen bir durum olsa dahi, şayet konsolosluk gerekli görürse İsviçre vize randevusu gününde kişiyi mülakata çağırabilmektedir.

İsviçre Vize Başvurusunun Reddi

Vize başvurusu için gerekli belgelerin hazırlanarak sunulması, biyometrik veri bildiriminin yapılması ve İsviçre vize harç ücretinin ödenmesi işlemlerinin ardından, vize için başvurunun karar aşamasına geçilir. Bu aşamada esas yetkili tek birim İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu ve İsviçre Ankara Büyükelçiliği'dir. Şayet konsolosluk, kişinin vize başvurusunu reddetmişse, bu durum başvuru sahibine imzalı ve kaşeli bir mektup vasıtasıyla iletilecektir. Böyle bir durumda başvuran kişi konsolosluğa bir itiraz mektubu gönderebileceği gibi, tekrar ikinci bir başvuruda da bulunabilir. Vizenin başvurusunun reddedilmesi durumunda İsviçre vize başvuru ücretinin iadesi söz konusu değildir.

İsviçre Vizesi Ücreti

İsviçre vize ücreti, seyahat amacına, başvuru yapılan kategoriye ve vize süresinin uzunluğuna göre değişmektedir. Ayrıca yetişkin bireyler ve çocuklardan (6-12 yaş arası) istenen vize ücretleri de farklıdır. Güncel fiyat bilgisini, konsolosluk tarafından belirlenmiş İsviçre vize başvuru merkezlerinden öğrenmek mümkündür. İsviçre vizesi ücreti, konsolosluklar tarafından belirlenmektedir.