İsviçre Konsolosluk Schengen Vize İşlemleri

İsviçre Konsolosluğu &  Vize Başvurusu

Türkiye Cumhuriyeti Umuma Mahsus Pasaport sahibi vatandaşların, İsviçre seyahati öncesinde İsviçre vize yükümlülüklerini yerine getirmeleri gerekmektedir. Ancak pasaportlarında geçerli bir schengen vizeleri varsa İsviçre’ye serbestçe giriş yapabilirler.

İsviçre Konfederasyonu ile Türkiye Cumhuriyeti arasında yapılan vize muafiyet anlaşması sebebiyle, T.C. Hususi Pasaport (Yeşil), Hizmet Pasaport (Gri) ve Diplomatik (Siyah)Pasaport sahipleri, İsviçre vize yükümlülüğünden muaf tutulmaktadırlar. İsviçre seyahatlerinde 180 gün içinde 90 günü geçmemesi halinde, İsviçre vizesi alma zorunluluğu bulunmamaktadır. 

İsviçre Konsolosluğu, İsviçre seyahati öncesinde pasaport sahiplerinin pasaport geçerlilik süresini İsviçre vize uyum koşullarını göz önünde bulundurarak seyahat etmeleri konusunda  uyarıda bulunmaktadır. T.C. pasaport sahiplerinin geçerlilik süreleri, İsviçre seyahat bitiş tarihinden sonra da en az 3 ay olmalıdır.


İsviçre Vizesi Nedir?

Aralık 2008 tarihinden itibaren Schengen sahasına dahil olan İsviçre, Türk vatandaşlarına schengen vize yönetmeliklerini uygulamaktadır. Buna göre, Schengen vizesi ilk defa kullanılırken, İsviçre üzerinden Schengen bölgesine giriş yapılmalıdır. Schengen ülkeleri ortak Schengen Bilgi Sistemi- SIS adı verilen bir veri tabanını kullanmaktadır. Bu veri bankasına, Schengen ülkesine giriş yapması gereken kişilerle ilgili tüm bilgiler yüklenmektedir. Schengen üyesi ülkelerin yetkili makamlarının kullanımına her zaman açıktır.


İsviçre Konsolosluğu Vize Başvurusu

Ankara İsviçre Büyükelçiliği, Konsolosluk Departmanı’nı 15 Nisan 2013 tarihinden itibaren kapatmıştır. Konsolosluk hizmetlerini İstanbul’a aktarmıştır. İsviçre vizesi işlemleri, İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu tarafından yürütülmektedir.

İsviçre vizesi, İstanbul İsviçre Başkonsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ve vize başvuru merkezi akreditasyonu bulunan seyahat turizm acenteleri aracılığıyla başvurular yapılmaktadır. Kısa süreli İsviçre vizesi (schengen) başvuruları için yetkili başvuru merkezlerine müracaatlar kabul edilirken; İsviçre Konsolosluğu başvuru sahibini Konsolosluğa davet edebilme hakkına sahiptir.

İsviçre Konsolosluğu, İsviçre’ye kısa süreli seyahatler için vize işlem müracaatlarında yaşanan yoğunluk nedeniyle, İsviçre vize işlem başvurularının doğrudan Konsolosluğa yapılmasını talep etmemektedir. İsviçre Konsolosluğu vize müracaatlarını, İsviçre Konsolosluğu tarafından yetkili İsviçre Vize Başvuru Merkezleri ve başvuru merkezlerine akredite olmuş turizm seyahat acentaları aracılığıyla kabul etmektedir. Başvuru Merkezleri, İsviçre Konsolosluğu adına İsviçre vize başvuru işlemleri hakkında kamuoyunun bilgilendirilmesi, vize başvuru dosyalarının teslim alınması, İsviçre Konsolosluğu vize harçlarının tahsil edilmesi ve İsviçre vize başvurularının İsviçre Konsolosluğu tarafından karara bağlanması halinde pasaportların iade edilmesi sürecinden sorumludur.


İsviçre Konsolosluğu, İsviçre Vizesi için Gerekli Evraklar

İsviçre schengen vizesi için gerekli evraklar başvuru yapılacak olan İsviçre vize kategorisine göre değişmektedir. İsviçre’ye kısa süreli, davetiyesiz ve turistik gezi amaçlı seyahatler için İsviçre turistik vize evrakları, ticari bir faaliyet, konferans, fuar ve toplantı gibi içerikler için İsviçre ticari vize evrakları, İsviçre’de bulunan aile, akraba, aile dostu ve arkadaş ziyaretlerinde bulunabilmek için ise, İsviçre aile / akraba / arkadaş ziyaret vizesi evraklarının organize edilmesi gerekmektedir.

İsviçre Konsolosluğu gerek görmesi halinde İsviçre vizesi için gerekli evraklara ek evrak isteyebilirken bu bilgi göz önünde bulundurmalıdır. İsviçre vizesi için evraklar eksiksiz olarak toparlanmalı ve doğru bir şekilde organize edilmelidir.

Güncel Fotoğraf: İsviçre vize başvurusunda kabul edilen biometrik fotoğraf, 2 adet, 3,5 cm x 4,5 cm ölçülerinde, maksimum son 3 ay içerisinde çekilmiş, arka fonu beyaz ve kişinin pasaportunda bulunan daha önce almış olduğu bir vize işleminde kullanılmamış olmalıdır.

Pasaport Süresi: İsviçre vize başvurusunda kullanılan pasaport, Hamili tarafından imzalı, ilk alınmış tarihi 10 seneyi geçmemiş olan, en az iki boş sayfası bulunan, Schengen hudutlarından çıkış tarihinden en az üç ay daha uzun geçerlilik süresi olan pasaport.

Banka Hesap Cüzdanı: Sunulan banka hareketleri en az son üç ayın aktif banka hesap hareketlerini göstermelidir. Banka hesabındaki meblağ İsviçre de kalınmak istenen süreç için ortalama (en az) günlük 100 İsviçre Frank’ı olmalıdır. Öğrenci veya özel evde kalacak olan ziyaretçiler daha düşük meblağlar gösterebilirler. Yetersiz bakiyeye sahip olan başvuruların sonuçlanması gecikmelere yol açabilir. Bu durumda İsviçre Konsolosluğu, yeni banka hareketleri istemek durumunda kalabilir yada “Taahhüt mektubu” işlemini başlatabilir. Derhal geçerli olmak üzere, eksi bakiyeli banka hareketleri hiçbir şekilde kabul edilmeyecektir.

Seyahat Sağlık Sigortası: İsviçre vizesi başvuru sahibi, Schengen ülkelerindeki ilk kalış süresini kapsayan, en az 30’000.- Euro limitli bir kaza ve sağlık sigortası yaptırmakla mükelleftir (orijinal ve fotokopi). Sigorta olası geri gönderme, hastalık durumunda acil tıbbi yardımı ve/veya acil yataklı tedaviyi karşılamalıdır.

Seyahat Rezervasyonları: İsviçre Konsolosluğu vize başvurusunda sunulacak uçuş rezervasyonu (gidiş ve dönüş) ya da öngörülen ulaşım aracına ilişkin diğer kanıtlayıcı belgeler ile otel rezervasyonu veya seyahat planını gösteren belgelerin sunulmasını ister.


Vize Çıkış Süresi

İsviçre Konsolosluğu kısa süreli vize başvurularını ortalama 5-7 gün içerisinde sonuca ulaştırmaktadır. Ancak, konsolosluğun vize işlemlerini öngörülen sürede sonuca ulaştıracağının garantisi yoktur. Dolayısıyla bazı durumlarda İsviçre vize işlemleri için öngörülen sürenin uzaması ya da kısalması söz konusu olabilmektedir. İsviçre  vizesi başvuru işlemlerinin Türkiye ya da İsviçre resmi tatil günlerine ya da İsviçre Konsolosluğu’nun iş yoğunluğunun fazla olduğu günlere denk gelmesi, vize işlemlerinin daha uzun sürede sonuçlanmasına yol açar.


İsviçre Vize Ücreti

İsviçre vize ücretleri yapılacak olan İsviçre seyahatinizin içeriğine, İsviçre ne kadar süre kalınacağına göre değişiklik gösterecektir. İsviçre uzun süreli ve kısa süreli vizeler İsviçre vize ücretlerini belirlerken, İsviçre vize işlemleri için çalışmalar yürütmekte olan kurumlarla kurulacak olan iletişimlerle İsviçre vize ücretlerini öğrenebilirsiniz.


İsviçre’ye Giriş

İsviçre vizesi almış olmak, İsviçre’ye giriş yapma garantisi vermemektedir. İsviçre sınır girişlerinde görev yapan memurlar ve polis kişilerin ülkeye girişine izin vermeme hakkına sahiptir. İsviçre Vizesi ile İsviçre hava ya da kara sınır kapılarından giriş yaparken geçerli otel rezervasyonu, seyahat sağlık sigortası ve seyahat harcamalarının nasıl karşılanacağı sorulabilir ve sunulan otel rezervasyonu teyit edilmek istenebilir. Bu nedenle İsviçre’ye giriş yapacak kişiler, söz konusu belgelerin birer kopyasını yanında taşımalıdır.


İsviçre vize başvuruları sırasında biometrik bilgi beyanı

Schengen ülkeleri, 25.09.2014 tarihinden itibaren diplomatik temsilcilikleri, schengen vizesi başvuruları için biometrik bilgileri kaydetmeye başlamıştır. Bu çerçevede Schengen Bölgesi’ne seyahat edecek kişilerden parmak izi ve biometrik resim alınarak VIS kaydı tutulmaktadır. Verilen parmak izi 5 yıl içinde yapılacak Schengen vizesi başvurularında (ististani durumlar hariç) geçerli olmaktadır. Bu durumda sadece ilk defa İsviçre Schengen vizesi için başvuru yaptığınızda şahsen gelmek zorundasınız. Daha önce kayıt altına alınan parmak izinizin kalitesi yetersiz ise tekrar parmak izi vermeniz zorunlu olacaktır. 12 yaşından küçük çocuklar parmak izi vermek zorunda değildir.


İsviçre Vizesi Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Hususlar:

*İsviçre Konsolosluğu vize başvurusu yapan kişi eğer, İsviçre seyahati sonrası 2.ci veya 3. cü Schengen ülkelerine direk olarak seyahat edecek olması halinde bu seyahatlerine dair tarih ve seyahat içeriklerinin bilgisini beyan etmelidir.

*İsviçre vizesi ile ilgili kararlar konusunda yetkili merciiler; İsviçre Konsolosluğu’dur.  İsviçre vizesi başvurularında destek alınan aracı kurumların İsviçre vizesine ilişkin kararlar üzerinde hiçbir yetkisi bulunmamaktadır

* D Tipi (Uzun Süreli) İsviçre vizesi başvuruları doğrudan İsviçre Konsolosluğu’na  yapılmalıdır. Oturma izni olarak da tabir edilen D Tipi Vize için yapılan başvurular, konsolos mülakatı ile kabul edilmektedir.

* Türkiye oturum izni sahibi yabancı ülke vatandaşları Türkiye’den yapacakları İsviçre vize başvurularını doğrudan İsviçre Konsolosluğu’na  yapabilirler

* Ülkesinde İsviçre diplomatik temsilciliği bulunmayan kişiler, İsviçre vizesi başvurularını kendilerine en yakın ülkede faaliyet gösteren İsviçre temsilciliğine yapabilirler. Örneğin: Irak ve Suriye vatandaşları İsviçre vizesi başvurularını Türkiye’de bulunan İsviçre Vize Başvuru Merkezlerine şahsen yapabilirler.

 

İsviçre Konsolosluğu Resmi Web Sitesi: eda.admin.ch