İsviçre Aile Ziyareti Vizesi

İsviçre Aile Ziyareti Vizesi

İsviçre Aile Ziyareti Vizesi, İsviçre'ye aile bireyi, akraba, arkadaş gibi yakın tanıdıklarını ziyaret etmek için seyahat planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının alması zorunlu bir vize türüdür. Aile ziyareti vizesi, Schengen vize kategorisindedir ve Umuma Mahsus pasaport sahiplerinin ülkeye girebilmesi için zorunludur. Hizmet pasaportu, Diplomatik pasaport ve Hususi pasaport sahibi vatandaşlar için ise durum farklıdır. Vize muafiyeti söz konusu olduğundan, belirtilen pasaport sahipleri kısa süreli İsviçre seyahatlerinde vize almaktan muaf tutulmaktadırlar.

Aile ziyareti vizesi, Schengen vize olarak alındığından, başvuru yapan kişinin biyometrik bilgilerini ibraz etmesi zorunludur. VIS adlı bir veri tabanında barındırılar parmak izi bilgisi, eğer son 5 yıl içinde sisteme tanıtılmışsa, başvuru esnasında güncel olacağından tekrar parmak izi uygulamasına girilmesine gerek yoktur. Şayet daha önce bildiri yapılmamışsa, kişi İsviçre vize randevusu gününde konsolosluğa giderek bu işlemi tamamlamalıdır.

Aile Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

Aile ziyareti vizesi, kısa süreli vize kategorilerine giren bir türdür. Bundan dolayı, başvuru işlemleri aracı kurumlar yoluyla halledilir. Vize için gerekli başvuru belgeleri hazırlanarak seçilen yetkili kuruma iletilir ve burada belgelerde bir eksiklik olup olmadığına bakılır. Şayet bir sorun mevcutsa, başvuru sahibi, ofis yetkilisyle birlikte bu sorunu çözer. Belgeler eksiksiz şekilde hazırlanıktan sonra, yetkili kişi, başvuru sahibi adına bir İsviçre Konsolosluğu randevusu alır ve belgeleri teslim eder. Başvuru randevu gününde kişinin şahsen bulunmasına gerek yoktur. Eğer biyometrik veri beyanı yapılması gerekiyorsa konsolosluğa şahsen gidilmelidir. İsviçre aile ziyareti vizesi başvurusu sonuçlandıktan sonra, başvuru sahibine iletilir.

İsviçre Ziyaret Vizesi Randevu

İsviçre vize başvuruları, konsolosluk randevu günlerinde belgelerin teslimiyle yapılır. Vize başvurusu kişinin şahsen yapamayacağı bir durum olduğundan, aracı kurum ve kuruluşlardaki temsilciler, İsviçre vize randevu gününü başvuru sahibinin adına düzenler. İsviçre Konsolosluğu verdiği randevu gününde kişinin danışma aldığı yetkililer konsolosluğa giderek başvuru evraklarını teslim eder. Eğer vize başvurusunda bulunan şahıs son 5 yıl içerisinde bir Schengen vizesi alarak gerekli biyometrik bilgi beyanını yapmışsa, randevu gününde konsoloslukta bulunmasına gerek yoktur. Ancak, VIS sistemine tanıtılmış parmak izi bulunmuyorsa, başvuru sahibi de İsviçre Konsolosluğu'na giderek bu prosedürden geçmelidir.

İsviçre Ziyaret Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Aşağıda belirtilen evraklar, her başvuru sahibinden istenen standart belgeler olup, kişinin mesleki durumuna bağlı olarak ek evrak talebi yapılmaktadır.

Pasaport

İsviçre aile ziyareti vizesi başvurusunda kullanılacak pasaportun içeriğindeki bilgiler okunaklı olmalı, pasaportun 2 boş sayfası bulunmalı ve pasaport son 10 yıl içerisinde alınmış olmalıdır.

İsviçre Vize Başvuru Formu

Form, başvuru sahibinin kendisi tarafından, güncel ve doğru bilgiler ışığında doldurulmalıdır. İsviçre vize başvuru formu, İngilizce veya Almanca olarak doldurulabilir. Form, başvura kişi tarafından ıslak imzalı olmalıdır.

Biyometrik Fotoğraf

3,5x4,5 cm boyutlarında 2 adet biyometrik fotoğraf, kişinin tüm yüzünü açıkça gösterir nitelikte olmalıdır.

Davetiye

İsviçre'de bulunan kişi tarafından başvuru sahibinin şahsına yazılmış ve konsolosluğa hitap eden bir İsviçre aile ziyareti vizesi davetiyesi, kişinin İsviçre'de bulunacağı süreyi, konaklayacağı yeri, seyahat amacını içermeli ve kaşeli olmalıdır.

Taahhütname

Davet eden kişiden talep edilen taahhütname, vize başvurusunda bulunan bireyin masraflarını karşılayacağını garanti eder nitelikte bir belgedir.

Şirket Çalışanları İçin Ek Evraklar

 • Ticari Sicil Gazetesi
 • Faaliyet Belgesi
 • İmza Sirküleri
 • Vergi Levhası Fotokopisi
 • Şirketten alınmış izin yazısı
 • SGK Hizmet Dökümü
 • SGK İşe Giriş Beyannamesi

Şirket Sahipleri İçin Ek Evraklar

 • Faaliyet Belgesi
 • İmza Sirküleri
 • Vergi Levhası Fotokopisi
 • Ticari Sicil Gazetesi
 • SGK Hizmet Dökümü
 • Memurlar İçin Ek Evraklar
 • Çalışma Belgesi
 • Görev Kimlik Kartının Fotokopisi
 • Son 3 aya ait Maaş Bordrosu

Emekliler İçin Ek Evraklar

 • Emekli olunan kuruluştan alınan yazı
 • Emeklilik kartı
 • Son 3 aya ait maaş dökümü

Öğrenciler İçin Ek Evraklar

 • Öğrenci Belgesi
 • 18 yaşından küçükler için muvafakatname

Çalışmayanlar İçin Ek Evraklar

 • Davetiye
 • Sponsor olacak kişiden bazı belgeler (Sponsor, mesleki durumuna göre istenen evrakları kendisi vize başvurusu yapıyor gibi hazırlamalıdır.)

İsviçre Aile Ziyareti Vizesi Kaç Günde Çıkar?

İsviçre vizesi kaç günde çıkar sorusunun cevabı bazı etkenlere bağlı olarak değişir. Genelde 5-15 iş günü arasına karara bağlanan vize başvurusunun sonucu, konsoloslukta iş yoğunluğu olması sebebiyle uzayabilir. Aynı zamanda, vize için istenen belgelerin eksik olması durumunda tekrar istenmesi, evraklarda karışıklık sebebiyle ek belge talebi, kişinin mülakata çağırılması gibi sebepler de süreyi uzatabilmektedir. Ek olarak belirtmek gerekirse, başvuru yapan kişi parmak izi beyanı yapmakla mükellefse, İsviçre vize randevusu gününde İsviçre Konsolosluğu'nda şahsen bulunmalıdır. Parmak izi zaten sistemde kayıtlıysa, başvuru onay süreci daha hızlı olabilmektedir.

İsviçre Aile Ziyareti Vizesi Ücreti

İsviçre ziyaret vizesinin ücreti, vize başvurusu yapan kişinin yaşına bağlı olarak değişebileceği gibi, kişinin başvuru yaptığı vize geçerlilik süresine ve istediği giriş çıkış sayısına bağlı olarak da artabilir. İsviçre Konsolosluğu, vize başvurularının yapılabilmesini kolaylaştırmak amacıyla, bazı vize merkezlerini yetkilendirmiş ve başvuruları bu merkezler aracılığıyla kabul etmeye başladığından, İsviçre aile ziyareti vizesi ücreti, konsoloslukla iletişim kurmak vasıtasıyla ya da yetkilendirilmiş merkezlerden biriyle görüşerek öğrenilebilir.