İsviçre Ticari Vize

İsviçre Ticari Vize

İsviçre Ticari Vize, İsviçre'ye giderek orada konferans, seminer, fuar katılımı, iş toplantısı gibi ticari faaliyet gerçekleştirecek Türk vatandaşlarının ülkeye gitmeden önce alması gereken bir vize türüdür. İsviçre ticari vizesi, kısa süreli kullanım (90 günü aşmayacak şekilde) talep edildiği takdirde, Schengen başlığı altında incelenir. İsviçre ticari vizesini Schengen vize şeklinde alacak bireyler, eğer seyahat planlarında farklı ülkeler de barındırıyorsa, ilk olarak İsviçre'ye seyahat etmeli ve en uzun süreyi İsviçre'de geçirmelidir. Ek olarak belirtmek gerekir ki, İsviçre vize başvurusu, konsolosluklara şahsen değil aracı kuruluşlar vasıtasıyla gerçekleştirilmelidir.

Ticari İsviçre vize başvurularında bir muafiyet durumu söz konusudur. Söz konusu ticari vize kısa süreli olduğundan, umuma mahsus pasaport (bordo) sahibi Türk vatandaşları için zorunluyken, hususi, diplomatik ve hizmet pasaportu sahipleri vize muafiyeti haklarından faydalanabilmektedirler.

İsviçre Ticari Vize Nasıl Alınır?

Ticari İsviçre vizesi başvurusu, İsviçre Konsolosluğu'nun direkt olarak yetkilendiği kurum ve kuruluşlar vasıtasıyla yapılmaktadır. Başvuru için öncelikle gerekli evraklar hazırlanmalıdır. Ticari vize başvurusu için gerekli başvuru belgeleri, başvuru sahibinin mesleğine göre değişebilmektedir. Belgeler hazırlandıktan sonra, yetkili kurum tarafından kontrolden geçer. Şayet eksik evrak mevcutsa, tamamlanması için başvuru sahibine iletilir. Gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra dosya, başvuruya hazır hale gelir. Vize başvurusu işlemlerinin başlatılabilmesi için, konsolosluk harç ücreti ödenmeli ve randevu günü düzenlenmelidir. Konsolosluk randevusu, başvuru sahibinin yerine yetkili kurum danışmanı tarafından alınır. Belgeler konsolosluğa iletildikten sonra başvuru karara bağlanma süreci başlar. Ek olarak belirtmek gerekir ki, başvuru sahibi son 5 yıl içinde VIS veri tabanına güncel biyometrik veri beyanında bulunmamışsa, randevu gününde konsolosluğa giderek bu işlemden geçmelidir.

İsviçre Ticari Vize Gerekli Belgeler 2023

Vize başvuruları için kullanılacak evraklar iki ayrı kategoride listelenmiştir.

Kişisel evraklar

T.C. kimlik kartı ya da nüfus cüzdanı fotokopisi, tam tekmil nüfus kayıt örneği, fotoğraf (biyometrik), pasaport, maaşın yattığı banka hesap dökümü (son 3 aya ait olmalıdır).

Ticari (Şirket) Evraklar

Davetiye (İngilizce ya da Almanca), İsviçre ticari vize dilekçe örneği, şirket faaliyet belgesi, ticari sicil gazetesi, imza sirküleri, vergi levhasının fotokopisi, SGK hizmet dökümü (barkodlu), işe giriş bildirgesi, maaş bordrosu.

Yukarıda belirtilen evraklarla ilgili dikkat edilmesi gereken hususlardan biri, pasaportun son 10 yıl içerisinde alınmış, boş vize sayfası içeren ve içeriği okunabilir nitelikte olmasıdır. Ayrıca davetiye, İngilizce ya da Almanca olarak, şirketin antetli kağıdına, konsolosluğa hitap edecek şekilde yazılmış olmalıdır. Ek olarak, sunulacak biyometrik fotoğraf 2 kopya halinde ibraz edilmeli ve banka hesap dökümü sunulan hesabın bakiyesi en az 5000 TL bakiye içermelidir. Tüm belgelerin içeriğinde belirtilen bilgilerin birbiriyle tutarlı ve uyumlu olması, başvurunun onay alarak sonuçlanması konusunda oldukça etkili olmaktadır.

İsviçre Ticari Vize Randevu

Tüm İsviçre vizeleri için randevu işlemi, yetkili konsolosluklarca belirlenmiş kurumlar vasıtasıyla yapılır. İsviçre Konsoloslukları tarafından belirlenmiş yetkili aracı vize ofislerinden birine gidilerek belgeleri hazırlayıp başvuru sürecini başlattıktan sonra, yetkili kişi başvuru sahibi adına bir randevu günü ve saati alır. Başvuru sahibinin VIS sisteminde tanımlı biyometrik bilgisi varsa, İsviçre vize randevu gününde konsoloslukta bulunmasına gerek duyulmadan vize alabilir. 2023 yılı İsviçre vize randevusu, bu şekilde alınmaktadır.

İsviçre Ticari Vize Davetiyesi

Fuar katılımı, iş ortaklığı, seminer gibi durumlar için alınan ticari vize için gerekli belgelerin en önemlisi davetiyedir. Davetiye, İsviçre'de bulunan şirket tarafından başvuru sahibinin kendisine gönderilmelidir. Davetiye içerisinde, sponsorluk bilgileri, şirket bilgileri, davet edilen şahsın kimlik bilgileri ve İsviçre'de kalınacak tarih aralığı yazıyor olmalıdır. İsviçre'de bulunan şirketin antetli kağıdına yazılmış olması gereken davetiye, ıslak imza ve kaşeli olmalıdır. Şayet İsviçre'de bir ticari etkinliğe katılım sağlanacaksa, etkinliğe ait giriş belgesi, bilet gibi unsurlarda davetiyeye eklenmelidir.

İsviçre Ticari Vize Ücreti 2023

İsviçre vize başvurusu için talep edilen İsviçre vize fiyatları, yetişkinler ve çocuklar için farklı olarak belirlenmiştir. Ayrıca başvuran kişinin talep ettiği vize geçerliliği periyodu, istenen giriş çıkış sayısı da vize fiyatını etkileyen faktörler arasındadır. İsviçre vize fiyatları, yalnızca İsviçre Konsolosluğu tarafından belirlenir. Ticari İsviçre vizesi için belirlenmiş fiyatlar, Konsoloslukla iletilişim kurulması halinde öğrenilebilir.

İsviçre Ticari Vize Onay Süresi

İsviçre ticari vize başvurusu, gerekli belgelerin hazırlanmaya başlaması ve konsolosluğa iletilmesiyle yapılır. Bu esnada kişi, biyometrik bilgi beyanı için İsviçre Konsolosluğu'na çağırılabilir. Şayet başvuru sahibi daha önce herhangi bir Schengen vize başvurusunda bulunmamışsa, VIS sisteminde kaydı bulunmayacağından, parmak izi beyanı yaparak kayıt oluşturması gerekir. Bu işlem, başvuru onay süreci içerisinde olacağından, süreyi uzatabilir. Ayrıca İsviçre Konsolosluğu gerekli görürse başvuru sahibini şahsi mülakata tabii tutmak isteyebilir. Bu durum da onay süresini yavaşlatır. Belirtilen süreler göz ardı edilirse başvuru onay süresi 5-15 iş günü arasındadır.

Dikkat!

  • Parmak izi uygulaması, bir kere yapıldığı takdirde 5 yıl geçerliliğini korur. Şayet 5 yıldan önce bir uygulamadan geçilmişse, yenilenmesi gereklidir.
  • Ticari İsviçre vizesi başvuruları aracı kurumlar vasıtasıyla yapılmaktadır. İsviçre Konsolosluğu, Schengen vizelerde şahsi başvuru kabul etmemektedir.
  • Başvuru için sunulan evraklarda yetersizlik görüldüğü takdirde, konsolosluk yetkilisi başvuru sahibinden ek belge talebinde bulunma hakkına sahiptir.
  • İsviçre Schengen vize alarak birden fazla ülkeye seyahat edecek bireylerin, il olarak İsviçre'ye giriş yapması ve seyahatinin en uzun kalış kısmını İsviçre'ye ayırması gerekmektedir.
  • İsviçre Ankara Büyükelçiliği ve İsviçre İstanbul Başkonsolosluğu, İsviçre ticari vize başvurularını değerlendirmek ve karara bağlamak konusunda söz sahibi tek iki kurumdur.