İsviçre Transit Vize

İsviçre Transit Vize

İsviçre transit vize, Türkiye'den yola çıkarak üçüncü bir ülkeye seyahat ederken İsviçre üzerinden transit geçiş yapılacaksa alınması gereken bir vizedir. Transit İsviçre vizesi, İsviçre havaalanında aktarma yaparak bir diğer ülkeye seyahat edilirken kullanılır. Transit vize, Umuma Mahsus pasaport (bordo pasaport) sahibi tüm Türk vatandaşlarının İsviçre'den geçiş yapmak için alması gereken bir vizedir. Hizmet pasaportu, Diplomatik pasaport ve Hususi pasaport sahipleriyse İsviçre transit vize almak zorunda olmadan İsviçre havaalanında başka bir ülkeye geçiş için bekleme hakkına sahiptir.

Eğer gidilecek ülke Schengen üyesiyse transit geçiş için vize başvurusunda bulunmaya gerek kalmaz. Kıbrıs, Bulgaristan, Hırvatistan, Büyük Britanya, Romanya, İrlanda, Kanada, ABD ve Japonya vizesi ile bu ülkelerden birine seyahat edecek kişilerin vize başvurusunda bulunmasına gerek yoktur. Bu ülkelerden birinde oturma izni sahibi kişilerin de transit vize almasına gerek olmadığı gibi, ek olarak Andorra ve San Marino oturma iznine sahip bireylerin de transit vize başvurusu yapmasına gerek yoktur.

Transit Vize Nasıl Alınır?

Transit vize başvurusu, İsviçre'den geçerek herhangi bir başka ülkeye gidecek Türk vatandaşları için zorunludur. Transit vize başvuruları, İsviçre Konsolosluğu'na direkt olarak şahsen yapılmaz. Tüm kısa süreli vizelerde olduğu gibi, bu vize kategorisi için de yetkilendirilmiş danışman kurumlar kullanılır. Başvuru belgeleri hazırlanarak, yardım alınan ofis aracılığıyla konsolosluğa iletilir ve başvuru süreci böylece başlamış olur. Başvuru takibi, başvuru sahibinin dına ofis yetkilisi tarafından yapılır ve sonuç, başvuru sahibine iletilir.

İsviçre Transit Vize İçin Gerekli Belgeler

İsviçre vizesi için gerekli belgeler 2023 yılına göre düzenlenmiş olup aşağıda belirtilmiştir.

Pasaport

Transit İsviçre vizesi için kullanılacak pasaport, seyahat bitişi itibariyle 3 ay daha geçerliliğini koruyor olmak zorundadır. Ayrıca pasaportun içinde vize basılması amacıyla 2 boş sayfanın bulunması gereklidir. Pasaportun ilk 4 sayfası fotokopi çekilerek konsolosluğa ibraz edilmelidir.

İsviçre Online Vize Başvuru Formu

Form, eksiksiz olarak başvuru sahibi tarafından doldurulmalı ve çıktısı alınarak ıslak imzalı şekilde İsviçre Konsolosluğu'na sunulmalıdır.

Fotoğraf

İsviçre transit vize için kullanılacak fotoğrafın biyometrik kriterlere uygun ölçülerde, arka fonu beyaz ve yüz hatlarını gösterir şekilde çekilmesi ve 2 nüsha halinde başvuru dosyasına eklenmesi gereklidir.

Seyahat Sağlık Sigortası

Seyahat süresi boyunca acil tıbbi müdahale getiren durumlarda finansman sağlamayı ve eve dönüş masraflarını temin edecek 30.000 Euro teminatlı sigorta, yaptırıldıktan sonra belgeleriyle birlikte dosyaya eklenmelidir.

Varış Ülkesiyle İlgili Rezervasyon Belgeleri

İsviçre üzerinden transit geçiş yapılarak gidilecek esas ülkenin uçuş rezervasyonlarıyla ilgili tüm bilgi ve belgeler vize başvuru dosyasında sunulmalıdır.

İsviçre Transit Vize Randevu

Transit vize için randevu almak, yetkili konsolosluklarca belirlenmiş akredite kurumlar vasıtasıyla yapılır. İsviçre Ankara Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu tarafından belirlenmiş yetkili vize danışmanlık ofislerinden biri ile iletişime geçerek belgeleri hazırlayıp vize başvurusu işlemlerini başlattıktan sonra, bir yetkili, başvuru sahibinin adına bir randevu tarihi organize eder. Başvuru sahibinin VIS sistemine daha önce girilmiş bir biyometrik bilgisi mevcutsa, randevu tarihinde şahsi olarak konsoloslukta olmasına gerek duyulmadan vize başvurusu yapılabilir.

İsviçre Transit Vize Ücreti

İsviçre vize ücreti 2022 yılı itibariyle güncellenmiş olabileceğinden, vize ücretiyle ilgili en sağlıklı ve güncel bilgiler İsviçre Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş kurumlardan alınabileceği gibi, direkt olarak konsoloslukla iletişime geçilerek de öğrenilebilir. İsviçre vize ücreti 2022, yaş gruplarına göre değişebilmektedir.

Uyarılar

  • Transit İsviçre vizesiyle yalnızca havaalanının transit geçiş bölgesinde bulunmak mümkünüdür. Havaalanından çıkmayı planlayan yolular, İsviçre Schengen vizesine başvuru yapmak zorundadır.
  • Transit geçişi farklı bir havaalanından gerçekleştirmek isteyen kişiler, farklı bir havaalanına geçiş yapacağından, İsviçre vizesi almakla yükümlüdür. Aksi takdirde transit vizeyle bulunulan havaalanının dışına çıkış yapılamaz.
  • 18 yaşından küçük bireylerin transit vize başvurularında ebeveynler ya da yasal vasi tarafından onay verildiğini gösteren bir belge sunulması zorunludur.
  • Transit vize, 7 Aralık 1944 tarihli Uluslararası Sivil Havacılık Kongresi'nde bulunmuş bir uçuş ekibi üyesi için zorunlu değildir.
  • Transit vize alarak havaalanına inildikten sonra en fazla 24 saat içinde havaalanını terk ederek esas ülkeye geçiş yapmak zorunludur.
  • İsviçre transit vize başvurularını değerlendirme yetkisi yalnızca yetkili İsviçre Konsolosluğu'na aittir.