İsviçre Turistik Vize

İsviçre Turistik Vize

İsviçre turistik vize, ülkeye turistik amaçlarla seyahat ederek kısa süreli bir gezi sağlayarak ülkeye giriş izni sağlayan bir vize türüdür. Turistik vize, tüm bordo pasaport sahibi Türk vatandaşları için zorunludur. Vize başvurusu yaparak İsviçre turistik vize almadan, İsviçre'ye giriş yapmak umuma mahsus pasaport sahipleri için mümkün olmamaktadır. Hususi (yeşil), hizmet ve diplomatik (siyah) pasaport sahipleri ise kısa süreli İsviçre seyahatlerinde vize uygulamasından muaf tutulduğu için, turistik seyahatlerde (maksimum 90 gün sınırıyla) vize almakla yükümlü değildirler. İsviçre Konsolosluğu, turistik vize başvurularını akredite firmalar aracılığıyla kabul etmektedir

İsviçre turist vizesi, İsviçre schengen vize kategorisinde incelendiğinden, başvuru sahibi vize başvurusu esnasında şayet önceden VIS sistemine biyometrik bilgi ibrazında bulunmamışsa, parmak izi vermekle yükümlüdür. 25 Eylül 2014 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiş kararla birlikte, 12 yaş ve üzeri tüm bireyler Schengen vize başvurularında biyometrik veri beyanı yapmak zorundadır. İsviçre schengen vize alınmasının ardından bu vizeyle giriş yapılacak ilk ülke İsviçre olmak zorundadır. Şayet birden fazla Schengen ülkesine seyahat planlandıysa, başvurulmuş İsviçre turistik vize ile geçirilecek en uzun süre İsviçre'de olmalıdır.

İsviçre Turistik Vize Nasıl Alınır?

Kısa süreli bir vize olan İsviçre turist vizesi, başvuru yapılırken aracı kurum kullanılması gereken bir vize türüdür. Her başvuru sahibinin yaş ve mesleki durumuna göre değişen belgeler hazırlandıktan sonra yetkili bir kuruluşa müracaat edilerek başvuru işlemleri başlatılır. Başvuru belgeleri kurum yetkilileri tarafından incelenir ve gerekli görülürse başvuru sahibi bilgilendirilerek yanlış ve hatalı belgeler düzeltilir, eksik belge varsa tamamlanır. Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra, yetkili kişi, başvuran adına bir İsviçre Konsolosluğu randevusu organize eder. Başvuru sahibi randevu gününde konsoloslukta parmak izi prosedüründen geçer. Eğer daha önceki 5 yıl içerisinde bir Schengen vizesi alınarak bu prosedürden geçilmişse, kişinin randevuda şahsen bulunmasına gerek yoktur. Tüm bu işlemler tamamlandıktan sonra, vize başvurusu karar aşamasına geçilir.

İsviçre Turistik Vize Gerekli Belgeler 2023

İsviçre vizesi için gerekli belgeler aşağıda yer almaktadır.

Standart Evraklar

  • Pasaport: Başvuruda kullanılacak pasaportun yırtık, okunaksız ve çok eski olmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca başvuru sahibinin pasaportu, 2 boş vize sayfası içermeli ve seyahatin bitiş tarihi sonrasında 6 ay devam edecek geçerliliğe sahip olmalıdır.
  • Fotoğraf: Vize başvurusu için sunulacak fotoğraf biyometrik ölçülere uygun olmalı, beyaz fon üzerine çekilmeli ve kişinin güncel halini tüm yüz hatlarıyla birlikte açıkça göstermelidir.
  • İsviçre Turistik Vize Dilekçe Örneği: İmzalı ve kaşeli şekilde sunulması gereken dilekçe, konsolosluğa hitaben yazılmış olmalıdır.

Şirket Sahipleri ve Çalışanlar İçin Ek Evraklar

  • Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
  • Şirket Belgeleri: Ticari sicil gazetesi, şirketin imza sirküleri, şirket faaliyet belgesi, vergi levhası, SGK hizmet dökümü

Öğrenciler ve Çalışmayanlar İçin Ek Evraklar

  • Öğrenci Belgesi: Yalnızca öğrencilerden talep edilir.
  • Finansman sağlayacak kişinin şahsi evrakları: Kimlik fotokopisi, nüfus kayıt örneği vs.
  • Maddi gelir gösterecek belgeler: Banka hesap dökümü, varsa diğer ek gelir belgeleri

Emekliler ve Memurlar İçin Ek Evraklar

  • Mesleki belgeler: Emeklilik belgesi (varsa), görev kartı fotokopisi, çalışma belgesi
  • Maddi gelir gösteren evraklar: Maaşın yattığı banka hesabının hesap dökümü, varsa ek gelir belgeleri.

İsviçre Schengen Vize Ücreti

İsviçre turistik vizesi ücreti, birtakım durumlara bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ayrıca İsviçre vize başvurularında konsolosluk tarafından istenen vize başvuru harcı, 6-12 yaş arası çocuklar ve yetişkinler için ayrı miktarlarda belirlenmiştir. İsviçre turist vizesi başvuru ücreti konsolosluktan öğrenilebilir. Aynı zamana İsviçre Schengen vize ücreti, konsolosluğun belirlemiş olduğu aracı kurum ve kuruluşlarla irtibata geçilerek de öğrenilebilir.

İsviçre Turistik Vize Randevu

İsviçre'nin tüm vizeleri için randevu, resmi makamlar tarafından yetkilendirilmiş kurumlar aracılığıyla alınır. İsviçre Konsoloslukları tarafından belirlenmiş yetkili kurumlardan birine giderek belgeleri hazırlayıp başvuru sürecini başlattıktan sonra, kurum yetkilisi başvuru sahibi adına bir randevu alır. Başvuru sahibinin VIS sisteminde bilgileri tanımlıysa, randevu gününde konsoloslukta bulunmasına gerek kalmadan İsviçre için vize alabilir. İsviçre vize randevusu 2022, bu şekilde alınmaktadır.

İsviçre Turistik Vize Başvuru Ne Zaman Sonuçlanır?

Turistik vize başvurusu karar süreci, gerekli belgelerin doğru bir şekilde hazırlanarak konsolosluğa iletilmesi, ardından konsolosluk İsviçre vize başvuru ücretinin ödenmesiyle başlar. Bu süreçte, İsviçre Konsolosluğu eğer talep ederse, başvuru sahibi şahsi mülakata çağırılabilir. Ayrıca başvuran kişi son 5 yılda VIS sistemine biyometrik bilgi sunmamışsa, bu sebeple konsolosluğa giderek parmak izi uygulamasından geçebilir. Bu durum, normal şartlarda 5-15 iş günü içerisinde sonuçlanacak vize başvurusunun onay süresini uzatabilir. Ayrıca resmi tatil ve konsolosluklardaki iş yükü de başvuru onay süresini negatif yönde etkilemektedir.

İsviçre Turistik Vize Başvurusu Reddi

Vize başvuruları, belgelerde tutarsız bilgi beyan edilmesi, istenen belgelerin tümünün iletilmemesi, konsolosluğun kişiyi uygun görmemesi sebepleriyle reddedilebilir. Böyle bir durumla karşılaşılması halinde izlenecek 2 yol bulunmaktadır. İsviçre Konsolosluğu'nun başvuruyu reddettiğini açıklayan mektubun alınmasının ardından, kişi konsolosluğa hitaben bir itiraz dilekçesi yazabilir. Bir diğer yol ise, yeni bir başvuru talebi oluşturmak ve belgeleri yeniden doğru şekilde düzenleyerek 2. Bir başvuruda bulunmaktadır. Durum her ne olursa olsun, İsviçre turistik vize için ödenen başvuru harcı, iade edilmemektedir.